Migrena jest przez wiele osób uważana za nieuleczalną chorobę. Choć rzeczywiście wyleczenie rozumiane jako brak kolejnych ataków jest niespotykane, to możliwa jest skuteczna profilaktyka, pozwalająca zmniejszyć intensywność i częstotliwość ataków.
U każdego chorego objawy wyglądają zupełnie inaczej – na przykład nie u każdego występuje migrena z aurą, u niektórych objawy obejmują tylko połowę głowy, a jeszcze inni migrenę kojarzą także z dolegliwościami ze strony układu pokarmowego. Mimo takiej różnorodności postaci, jakie może przybierać migrena, profilaktyka wygląda podobnie w każdym przypadku. Oto 3 działania, które pomogą ci unikać napadów bólu.
1. Rozpoznawaj objawy odpowiednio wcześniej
W wielu przypadkach atak migreny jest poprzedzony konkretnymi objawami, które można bardzo łatwo rozpoznać. Jednym z nich jest aura migrenowa. Migrena z aurą objawy swoje ma w szeregu symptomów o charakterze neurologicznym. Są to na przykład problemy z widzeniem, objawiające się w jasnych plamach przed oczami, niewyraźnym widzeniu czy też wrażeniu zmniejszenia widzianych przedmiotów, ubytki w polu widzenia, mroczki przed oczami.
Dodatkowo, aura migrenowa może wiązać się z nadwrażliwością na światło. Nie tylko migrena z aurą wiąże się z symptomami zapowiadającymi atak. Wielu chorych skarży się na wahania nastrojów, zaburzenia koncentracji, utratę apetytu. Jeśli zauważysz takie symptomy, koniecznie przygotuj się i zaopatrz w leki przeciwbólowe. Przyjęte odpowiednio wcześniej, skuteczniej zadziałają.
2. Prowadź dzienniczek choroby
Jednym z najskuteczniejszych sposobów walki z migreną jest prowadzenie dzienniczka choroby. Należy w nim zapisywać wszystkie wydarzenia, które poprzedziły atak. Migrenę mogą wywołać czynniki z pozoru zupełnie niezwiązane z bólem głowy. Należą do nich: spożycie pokarmu wywołującego niekorzystną reakcję (może to być ser żółty, alkohol, owoce cytrusowe, wędliny i inna żywność zawierająca konserwanty), zmęczenie fizyczne, niewyspanie, przebywanie w głośnym pomieszczeniu albo wąchanie intensywnych zapachów.
Zapisuj także informacje dotyczące intensywności bólu i długości ataku, czy była to migrena z aurą czy bez. Znając wszelkie okoliczności towarzyszące chorobie będziesz w stanie wyłowić te, które w twoim przypadku wywołują atak.
3. Prowadź zdrowy tryb życia
Chcesz uniknąć bólu głowy? Zacznij prowadzić zdrowy tryb życia. Bardzo ważne jest utrzymywanie zdrowej diety. Zapomnij o fast foodach, chipsach, słonych przekąskach oraz wędlinach pełnych konserwantów. Żywność, która może potencjalnie wywoływać ból głowy to także pomidory, orzeszki ziemne, owoce cytrusowe, sery pleśniowe oraz czerwone wino.
Na dobre samopoczucie ma wpływ nie tylko odpowiednia dieta. Także regularny sen, umiarkowany wysiłek fizyczny oraz zdrowy tryb życia mają ogromne znaczenie. Pamiętaj o tym, aby spać minimum 7 godzin na dobę w regularnych porach. Jeśli będziesz stosować się do tych wskazówek, z czasem zauważysz poprawę.