Ośmiogodzinna praca w bezruchu to obraz zdecydowanie odbiegający od ideału zdrowego trybu życia. Niestety, to również codzienność w wielu zawodach… Co zrobić, aby pomimo siedzącej pracy zachować dobre samopoczucie? Zawód trudno zmienić, lecz warto wprowadzić kilka nawyków, które pozwolą zminimalizować negatywne skutki małej aktywności w ciągu dnia!
Zachowaj prawidłową postawę
Ból kręgosłupa to najczęstsza dolegliwość towarzysząca długotrwałej pracy w pozycji siedzącej. Aby temu zapobiec, zwróć uwagę na ergonomiczną pozycję przy biurku. Krzesło powinno być wygodne i dopasowane do twojego wzrostu. Dostosuj jego wysokość w taki sposób, aby kąt zgięcia w stawach kolanowych wynosił 90˚, a podłokietniki znajdowały się na wysokości blatu. Krzesło powinno mieć wygodne oparcie, najlepiej dopasowujące się do naturalnych krzywizn kręgosłupa. Jeżeli podczas pracy korzystasz z komputera, ustaw monitor tak, aby jego odległość od twarzy wynosiła około 50 cm, a górna krawędź znajdowała się na wysokości oczu.
Daj oczom odpocząć
Odpowiednie ustawienie monitora jest kluczowe nie tylko dla zachowania prawidłowej postawy, ale także dla ochrony naszego wzroku. Niestety, praca przed komputerem powoduje uczucie zmęczenia oczu, związane ze znacznie rzadszym mruganiem. Przepisy BHP wymagają, aby pracodawca zapewnił przynajmniej 5-minutową przerwę po każdej godzinie nieprzerwanej pracy przy komputerze. Dla dobra twojego wzroku wyrób sobie jednak nawyk częstszych przerw – co 20 minut oderwij wzrok od ekranu i spójrz na przedmiot oddalony o co najmniej kilka metrów. Jeżeli odczuwasz suchość spojówek spróbuj świadomie wymusić częstsze mruganie, a jeśli to nie pomoże – zastanów się nad zakupem kropli nawilżających.
Dbaj o nogi
Po całym dniu pracy w pozycji siedzącej często pojawia się uczucie ciężkich i zmęczonych nóg, obrzęki lub nawet ból kończyn. Są to objawy zaburzenia przepływu krwi. Siedzący tryb życia predysponuje do wystąpienia przewlekłej niewydolności żylnej, żylaków czy zakrzepicy, dlatego warto zawczasu zastosować odpowiednią profilaktykę. Staraj się podczas pracy regularnie wykonywać proste ruchy kończyn, takie jak prostowanie i zginanie stopy. Podczas przerw zmień pozycję, przejdź się dookoła biura, a jeżeli możesz sobie pozwolić na przyjęcie nonszalanckiej pozy – ułóż nogi na wysokości blatu biurka! Możesz także wypróbować specjalne rajstopy lub pończochy uciskowe. Jeżeli problem przewlekłej niewydolności żylnej już Cię dotyczy, stosuj żel z heparyną, który poprawia mikrokrążenie i działa przeciwzapalnie, przeciwzakrzepowo i przeciwobrzękowo.
Nawadniaj organizm
Odpowiednie nawodnienie jest niezbędne dla zachowania prawidłowej gospodarki wodno-elektrolitowej. Jeżeli pracujesz w zamkniętym pomieszczeniu, twój pracodawca ma obowiązek zapewnić Ci dostęp do chłodnych napojów w te dni, w których temperatura powietrza przekracza 28˚C. Ale dostarczenie do organizmu odpowiedniej ilości płynów jest ważne przez cały rok. Aby o tym nie zapominać, codziennie stawiaj na swoim biurku przynajmniej litrową butelkę i staraj się wypijać ją w regularnych odstępach czasu. Wybieraj wodę, a nie gazowane napoje, które zawierają duże ilości cukru.
Szukaj okazji do ruchu!
Powyższe nawyki pomogą Ci zminimalizować negatywne skutki siedzącego trybu życia, nie zapominaj jednak, że nic nie zastąpi aktywności fizycznej. W wolne dni staraj się odpoczywać aktywnie, a gdy nie pozwala Ci na to czas, staraj się wprowadzić jak najwięcej aktywności do codziennej rutyny. Może zamiast stać w porannych korkach, wsiądź na rower albo przejdź się do pracy piechotą? Zamiast wybierać windę, przejdź kilka pięter schodami, a w przerwie zamiast wychodzić na papierosa, zrób kilka skłonów i przysiadów. Możliwości jest wiele, a wprowadzenie drobnych zmian pozwoli Ci na zauważenie znacznej poprawy samopoczucia.