Coraz większą część ludzkiej populacji dotykają choroby skóry. Przyczyn tego zjawiska jest wiele i często trudno jednoznacznie wskazać, co jest głównym czynnikiem wywołującym chorobę. Nie bez znaczenia jest zanieczyszczenie środowiska naturalnego, w którym znajduje się coraz więcej alergenów powodujących stany zapalne w obrębie skóry i inne dokuczliwe dolegliwości.
Wielu specjalistów wskazuje predyspozycje genetyczne, jako jedną z przyczyn występowania chorób skórnych. Jest w tym sporo prawdy. Osoby chorujące na atopowe zapalenie skóry bardzo często mają przodków, którzy również są dotknięci alergią, dlatego uważa się, że geny w dużym stopniu są odpowiedzialne za występowanie wielu chorób o podłożu alergicznym, w tym AZS. Podobnie jest z egzemą. Za jej pojawienie się w dużej mierze odpowiadają czynniki genetyczne. Łuszczyca, przewlekła i niezwykle dokuczliwa choroba skóry również uważana jest za chorobę, za którą odpowiedzialne są między innymi geny, choć do tej pory nie udało się wskazać konkretnego genu, odpowiadającego za jej powstawanie. Wiadomo natomiast, że to nieprawidłowo funkcjonujące limfocyty T oraz cytokiny stanowią mechanizm zapalny, powodujący pojawienie się tej wyjątkowo trudnej w leczeniu choroby.
Czy to egzema, a może inne schorzenie skórne?
Alergiczne choroby skórne objawiają się w podobny sposób i bardzo łatwo je pomylić. Silny świąd skóry, liczne na niej wykwity i wypryski, a także rumień to typowe objawy, charakterystyczne dla atopowego zapalenia skóry. Podobne symptomy pojawiają się przy egzemie, a także w początkowej fazie łuszczycy, choć akurat to schorzenie może przyjmować wiele form. Najlżejsze objawy ograniczają się do powstawania niewielkich ognisk zapalnych w postaci grudkowatych, łuszczących się wykwitów skórnych. W ciężkiej postaci łuszczycy zmiany mogą obejmować całą powierzchnię skóry, a nawet stawy, co często prowadzi do kalectwa. Rozpoznanie konkretnej choroby skórnej nie jest łatwe i musi zostać poprzedzone szczegółowym wywiadem z chorym. Jeśli podłożem choroby jest alergia, pacjenta kieruje się na testy alergologiczne, mające na celu odnaleźć alergen odpowiedzialny za zaostrzenie choroby.
Leczenie chorób skórnych
Wszystkie wymienione powyżej schorzenia skórne wymagają leczenia farmakologicznego. W przypadku egzemy, jak również AZS zwykle stosuje się miejscowe leki o działaniu przeciwzapalnym. łagodzącym świąd. W cięższych przypadkach sięga się po antybiotyki i sterydy, które są skuteczniejsze w działaniu. W przypadku łuszczycy, miejscowo stosuje się leki mające na celu złuszczenie ognisk chorobowych, a następnie zapobiega się nadmiernemu rozrastaniu się naskórka. Zwykle do tego celu używa się preparatów opartych na bazie kwasu salicylowego, a także witaminę A i D. W cięższych przypadkach stosuje się sterydy, które w uzasadnionych sytuacjach podaje się miejscowo w postaci iniekcji bezpośrednich do ognisk zapalnych. Pomocne w przypadku chorób skórnych są również zabiegi fototerapii. Psychoterapia jest również wskazana podczas leczenia tego rodzaju schorzeń.
Źródło informacji: https://www.febumed.com.pl/