Badanie rentgenowskie jest drugim po USG, najczęściej przeprowadzanym badaniem
w zakresie diagnostyki obrazowej. Może być ono wykonywane zarówno w placówce medycznej, jak i w domu pacjenta.
Badanie rentgenowskie
Jest to rodzaj badania obrazowego, które jest nieinwazyjne, krótkie i nie sprawia żadnego bólu. Do jego wykonania wykorzystywane jest zjawisko absorpcji, czyli różnicy
w pochłanianiu promieni X przez tkanki ludzkiego ciała. Najczęściej wykonuje się RTG klatki piersiowej, jamy brzusznej i badanie kości. Narodowy Fundusz Zdrowia zapewnia pacjentom bezpłatny dostęp do tego badania, po uzyskaniu skierowania.
Kto jest uprawniony do wydania skierowania?
Ze względu na zastosowanie promieni rentgenowskich, pacjent jest zobligowany do posiadania odpowiedniego skierowania od lekarza rodzinnego lub lekarza specjalisty. Internista może skierować pacjenta na określony rodzaj badania – Rentgen klatki piersiowej, Rentgen czaszki i zatok oraz zdjęcie jamy brzusznej. Badania o innych charakterze muszą być zalecone przez lekarza danej specjalizacji, czyli chirurga, ortopedę czy reumatologa.
Z czego składa się sprzęt do RTG?
Urządzenie do RTG najczęściej złożonych jest z dwóch podstawowych elementów, czyli
z dużego aparatu, który jest często przymocowany do ściany. Aparat ten wyposażony jest
w kliszę promienioczułą lub w płytę rejstrującą obraz radiologiczny (w przypadku sprzętu cyfrowego). Drugim podstawowym elementem jest specjalna tuba, znajdująca się kilka metrów od aparatu i emitująca promienie X. W niektórych przypadkach zdarza się, że tuba jest umiejscowiona bezpośrednio nad łóżkiem pacjenta. Osoby w ciężkim stanie badane są przy użyciu tak zwanych przenośnych RTG, które pozwalają na umieszczenie płyty rejestrującej promienie pod ciałem pacjenta. Tuba jest natomiast umieszczona na ramieniu wychodzącym z aparatu.
Więcej informacji na temat aparatów RTG można znaleźć na tej stronie producenta sprzętu RTG.
Na czym polega przewaga aparatu cyfrowego nad analogowym?
Tak jak w przypadku innych sprzętów medycznych, aparaty cyfrowe gwarantują lepszą jakość obrazowania. W urządzaniu do RTG, dodatkowym atutem cyfrowej wersji jest redukcja dawki promieniowania X. Podczas przeprowadzania badań aparatem analogowym, często dochodzi do powtórzenia nieudanych zdjęć, przez co pacjent narażony jest na szkodliwie działanie promieni.