Piękny i zdrowy uśmiech to również prosty zgryz, który zdecydowanie ułatwia prawidłową higienę jamy ustnej, zapobiegając tym samym próchnicy oraz innym chorobom zębów i przyzębia np. coraz częstszej parodontozie. Prosty zgryz, w przypadku jego wady, równoznaczny jest z noszeniem aparatu ortodontycznego, który należy dobrać właściwie, zarówno do wieku, jak o do rodzaju wady, ale o tym poniżej.
Aparat ruchomy dla najmłodszych
Ten rodzaj aparatu przeznaczony jest wyłącznie dla dzieci, którym jeszcze nie wyrosły zęby stałe. Pozwala on na wczesną korekcję szczęki, ale wymaga od rodziców oraz ich pociech zastosowania się do odpowiednich zaleceń specjalisty. Przede wszystkim aparat wyjmowany, powinien być noszony regularnie oraz według wskazań ortodonty. To pozwoli na uzyskanie odpowiednich rezultatów i najprawdopodobniej uniknięcie aparatu stałego w przyszłości.
Aparaty stałe – wybierz dla siebie najlepszy
Na założenie aparatu stałego mogą się zdecydować osoby, które mają już wszystkie zęby stałe. W przypadku dzieci będzie to około 11 roku życia, lub nieco później. Coraz popularniejsze staje się również noszenie aparatu ortodontycznego przez osoby dojrzałe po 30 roku życia, a nawet po 40 i 50 – tym. Jeśli chodzi o aparat stały, to pacjenci mają ogromne możliwości wyboru. Wystarczy zerknąć na stronę certyfikowanej kliniki, np. takiej ortolingwa.pl, aby się przekonać, jak wiele różnych rozwiązań czeka na każdego, kto zdecyduje się na aparat. Można sięgnąć po taki wykonany z metalu ( będzie on widoczny), lub jeśli zależy nam na walorach estetycznych to świetnym rozwiązaniem mogą okazać się aparaty przezroczyste, wykonane z transparentnego szkła lub porcelany w kolorze mlecznym. Dla bardziej wymagających pacjentów, wolących zatrzymać wiadomość o korekcji zgryzu tylko dla siebie, idealnym wyjściem są aparaty lingwalne, zakładane od strony wewnętrznej, pomagające uporać się z niewielkimi wadami zgryzu.
Higiena to podstawa
Niezależnie od rodzaju noszonego aparatu, ważna jest odpowiednia i niezwykle staranna higiena jamy ustnej. Zęby trzeba szczotkować często i dodatkowo płukać specjalistycznymi płynami stomatologicznymi, a przestrzenie międzyzębowe czyścić nicią dentystyczną. Pojawienie się próchnicy będzie wiązało się z koniecznością zdjęcia aparatu, jeszcze przed zakończeniem leczenia, a do tego nie można dopuścić, stąd tak ważna jest właściwa higiena jamy ustnej.