Na przestrzeni ostatnich lat łatwo można zaobserwować wzrost zainteresowania sklepami internetowymi. Coraz większy odsetek zakupów odbywa się przez internet. Zamówienie sprzętu elektronicznego, ubrań lub zabawek jest uważane za coś oczywistego, a jak to wygląda z aptekami? Czy i kiedy najlepiej korzystać z usług apteki internetowej?
Zakupy internetowe wiążą się z wygodą, a często i oszczędnościami. Podobnie jest w przypadku aptek internetowych. Jednak trzeba zachować ostrożność, jeśli zamiast wspierać zdrowie, zaszkodzimy sobie złym preparatem. Bezpieczeństwo powinno stanowić priorytet. Mimo to nie ma się czego obawiać, wystarczy zwrócić uwagę na kilka kwestii, by mieć pewność, że zamówienie jest złożone w odpowiednim miejscu.
Jak działają apteki internetowe?
W przeciwieństwie do produktów codziennego użytku, leki nie mogą być sprzedawane przez każdą osobę. Niezbędne jest posiadanie zezwolenia Inspekcji Farmaceutycznej. Oznacza to, że apteki internetowe, są prowadzone przez apteki, które mają swoje punkty stacjonarne. Są one obsługiwane przez magistra farmacji lub technika, a zamówione przez klienta leki mają wydzielony punkt w aptece, w którym są przechowywane i pakowane. Poza tym apteki internetowe nie sprzedają leków wydawanych na receptę, o czym także trzeba pamiętać.
Decydując się na skorzystanie z internetowego zakupu medykamentów, należy się upewnić, że podany jest adres apteki stacjonarnej. Jeśli sprzedawca wzbudza jakiekolwiek podejrzenia lub na jego stronie nie ma danych kontaktowych i pozostałych niezbędnych informacji, nie wolno kupować u niego leków. W przeciwnym razie można paść ofiarą oszustwa lub leki były trzymane nie w takich warunkach, jak powinno się to odbywać. Uważać należy na zadziwiająco niskie ceny, które są nieporównywalne z cenami w innych aptekach.
Dlaczego warto?
Współpraca na linii apteka online – klient może być korzystna dla obydwu stron/ To, co najczęściej skłania do złożenia zamówienia w aptece internetowej, to ceny. Szczególnie opłacalne jest zamówienie większej liczby leków. Wyposażając swoją domową apteczkę, z jednej strony można na wstępie mieć dostęp do niższych cen niż w aptece stacjonarnej, z drugiej im więcej leków, tym większe prawdopodobieństwo darmowej lub tańszej dostawy. Nie jest to jedyna korzyść.
Drugą jest czas. Zakupy można zrobić bez wychodzenia z domu. Nie traci się czasu na drogę do apteki i stanie w kolejce. Jest to szczególnie istotne dla tych, którzy mieszkają na wsi lub w mniejszych miejscowościach, gdzie aptek nie ma lub wiele preparatów jest dostępnych na zamówienie. Brak wizyty w aptece ma jeszcze jedną zaletę. Do apteki najczęściej przychodzą osoby chore, które mogą zarazić pozostałych stojących w kolejce. Ryzyko jest wysokie zwłaszcza w okresie jesienno-zimowym, kiedy tak łatwo o przeziębienie lub grypę. Zamawiając suplementy diety z domu, można dokładnie przyjrzeć się ulotkom, porównać skład, zastosowanie, przeciwwskazania. Idąc do tradycyjnej apteki, nie ma takiej możliwości.