Nowotwory są tą chorobą, która w dobie współczesnej dziesiątkuje ludzkość i na pewno są jednym z tych schorzeń, którego bardzo mocno się obawiamy w naszej codzienności. My jednakże w tym miejscu nie będziemy chcieli mówić o nowotworach, ale raczej o ich związku ze stosowaniem takiego słodzika, jakim jest aspartam. Jest to jeden z tych czołowych słodzików, jakie są dostępne na rynku, jakie są obecne w różnych produktach light. Powstaje zatem pytanie czy rzeczywiście aspartam ma wpływ na rozwój nowotworów?
Czym jest aspartam?
Zanim odpowiemy na pytanie o to czy aspartam przyczynia się do rozwoju raka, musimy zapytać o to, czym jest ów słodzik? To pewien związek chemiczny wynaleziony u początków XX wieku przez J.M. Schalttera, który pracował nad wynalezieniem środka łagodzącego wrzody żołądka. Od lat osiemdziesiątych XX wieku ów aspartam został masowo wykorzystywany w produkcji różnych dietetycznych produktów. Można by było powiedzieć, że znaleziono środek, który jest idealny, ale do czasu.
Aspartam wywołuje raka?
W pewnym momencie pojawiły się głosy, w myśl których stosowanie aspartamu powoduje raka, przyspiesza jego rozwój. Tak naprawdę jednak jego rakotwórczość nie została potwierdzona żadnymi badaniami i tym samym na pewno nie możemy powiedzieć jakoby ów słodzik powinien być wyeliminowany z naszej codzienności. Na pewno powinien być spożywany w odpowiednich i nie nadmiernych ilościach, gdyż jeśli przekraczać będziemy dzienną, zalecaną dawkę, to będziemy wówczas mieli do czynienia z pewnymi skutkami niepożądanymi.
Aspartamu powinny unikać osoby cierpiące na fenyloketonurię, kobiety w ciąży, dzieci, ale to już jest zupełnie inna kwestia. Zasadniczo bowiem aspartam jest bardzo dobrym rozwiązaniem, jest bardzo dobrym zamiennikiem dla cukru, jest bardzo dobrym produktem dla osób z nadwagą jak i dla cukrzyków. Nie dziwi fakt, że ów aspartam znajduje się w bardzo wielu produktach określanych mianem light, gdyż jest on właśnie bardzo bezpieczny i jest to skuteczne zastąpienie cukru. Oczywiście jeśli chodzi o czynniki rakotwórcze, to dietę możemy jak najbardziej wskazać jako na jeden z tych głównych czynników, aczkolwiek nie powinniśmy tego bezpośrednio wiązać właśnie z działaniem owych słodzików, o których w tym miejscu wspomnieliśmy. Aspartamu nie powinniśmy się obawiać i jeśli zależy nam na odstawieniu cukru, a zastąpieniu go słodzikiem, to aspartam sprawdzi się bardzo dobrze.
Źródło: https://pulsmedycyny.pl/aspartam-jest-bezpieczny-886701