Tomografia komputerowa zrewolucjonizowała diagnostykę wielu chorób. Nie inaczej jest w przypadku chorób oczu towarzyszącym innym jednostkom chorobowym lub występującym jako odrębne jednostki chorobowe. W przypadku dokonania pełnej diagnostyki siatkówki i dna oka wykonuje się badanie Oct oka. Warszawa jest miastem, gdzie bardzo wiele osób korzysta z tej skutecznej formy diagnostyki i monitorowania stanu wzroku.
Badanie OCT oka – poznaj jego charakterystykę
Na samym początku warto przybliżyć charakterystykę badania OCT oka. To nic innego jak optyczna koherentna tomografia, czyli analiza współczynnika odbicia światła od poszczególnych warstw siatkówki. TO bardzo dokładne badanie, które pozwala stwierdzić zmiany w strukturze oka w bardzo wczesnej postaci. OCT to wiązka światła, która zbliżona jest do światła podczerwonego. Takie badanie można wykonywać wielokrotnie, gdyż jest nieinwazyjne i w żaden sposób nie powoduje pogorszenia widzenia. W czasie badania analizie podlega również dno oka, a więc zmiany w tzw. plamce ślepej.
Badanie OCT oka – czy trzeba się do niego szczególnie przygotować?
W przypadku badania OCT nie potrzeba szczególnego przygotowania, jak w przypadku innych badań, gdzie wykorzystywany jest kontrast. Tutaj konieczne jest jedynie zmycie makijażu bądź przyjście na badanie bez niego. Oczywiście warto podkreślić, że badanie OCT może być wykonywane zarówno u dzieci, dorosłych, jak i osób starszych. Przed badaniem lekarz podaje krople rozszerzające źrenice. Warto wiedzieć, że mogą one powodować nieostre widzenie i światłowstręt do kilku godzin po badaniu. Warto zatem wziąć ze sobą okulary przeciwsłoneczne i przygotować się na pewien dyskomfort po badaniu. Odradza się również prowadzenie po nim pojazdów mechanicznych. W czasie badania należy przygotować się do tego, że lekarz może wydawać nam polecenia dotyczące niemrugania, czy patrzenia w określonym kierunku. Obrazy są rejestrowane na monitorze i analizowane przez lekarza w trakcie i po badaniu. Analiza poszczególnych części oka może trwać od kilku do kilkunastu minut. Badanie wykonywane jest w pozycji siedzącej, zatem wygodnej dla pacjenta.
Jakie są zalety wykonania badania OCT oka?
Badanie OCT oka ma liczne zalety. Poza tym, że jest nieinwazyjne to pozwala na doskonałą ocenę struktury całego oka. Do dyspozycji lekarza są monitory OCT 3 D w związku z tym może zobaczyć wizualizację przekroju dna oka, a także zanalizować stan tarczy nerwu wzrokowego, czy zmiany w grubości siatkówki. Ma to duże znaczenie przy wykrywaniu zmian nowotworowych, zarówno przy nowotworze oka, jak i mózgu. Ponadto dzięki badaniu OCT oka lekarz może monitorować stan pacjenta w przypadku chorób oczu, gdzie następuje stopniowe lub bardziej gwałtowne pogorszenie widzenia, jak jaskra, czy makulopatia cukrzycowa. Takie badanie służy również kwalifikacji pacjentów do zabiegów operacyjnych Dzięki niemu lekarz może dokładnie określić upośledzenie nerwu wzrokowego w przypadku choroby zezowej i zaplanować w precyzyjny sposób zabieg operacyjny. Ponadto przeprowadza konieczne przy tego typu operacji badanie dna oka.
Kiedy należy wykonać badanie OCT oka?
W przypadku stwierdzenia przez lekarza okulistę zwyrodnienia plamki, obrzęku plami czy też otworku w plamce, bądź zauważenia zwiotczenia wykonywane jest badanie OCT oka, które powtarza się cyklicznie po dokonaniu rozpoznania. Wczesne wykrycie zmian nowotworowych pozwala na wdrożenie bardziej skutecznego leczenia. W przypadku choroby cukrzycowej takie badania są niezwykle istotne. W niektórych przypadkach wczesna diagnostyka może zapobiec rozwojowi choroby oczu prowadzącej do całkowitej utraty wzroku.
Optyczna koherentna tomografia jest bardzo nowoczesnym badaniem, którego w żadnym stopniu nie trzeba się obawiać. Wczesna diagnostyka może prowadzić do skutecznego leczenia wielu schorzeń, zatem warto poddać się badaniu Oct oka. Warszawa jest miastem, gdzie znajdziemy doskonałych specjalistów w zakresie badania siatkówki i dna oka. Nie jest ono długie ani bardzo wymagające. Jedynie osoby starsze mogą odczuwać pewne zdezorientowanie, jednak nawet częste wykonywanie badania w podeszłym wieku jest w pełni bezpieczne.