Zmiany klimatyczne i coraz cieplejsza temperatura, również w miesiącach zimowych sprzyjają rozmnażaniu się przeróżnych owadów oraz pajęczaków, w tym również kleszczy. Stworzenia te spotkać możemy w całym kraju a ich aktywność rozpoczyna się, gdy temperatura przekroczy 7 stopni. Ostatnie lata obfitujące w dosyć ciepłą temperaturę spowodowały prawdziwą plagę kleszczy. Zagrożone są nimi już nie tylko osoby wędrujące w lasach, a spotkać je można nawet na trawnikach przed blokiem. Ta wzmożona aktywność kleszczy sprzyja wielu publikacjom na temat ich usuwania, które niestety często pełne są mitów o smarowaniu tych owadów masłem czy też innych, dość ryzykownych metod, które mogą być dla nas bardzo niebezpieczne. Jak zatem usunąć kleszcza w sposób nie zagrażający naszemu zdrowiu i dlaczego owady te są tak niebezpieczne?
Kleszcze to bardzo małe stworzenia, które mogą wyrządzić nam ogromną krzywdę. Są one bardzo często nosicielami wielu poważnych chorób, w tym: boreliozy oraz kleszczowego zapalenia mózgu. Borelioza to choroba zakaźna, której powikłania to między innymi: zaburzenia układu nerowowego, choroby serca czy tez porażenie nerwu twarzowego. Niestety szacuje się, że ta niebezpieczną chorobą zaraża się co roku dziesiątki tysięcy Polaków. Równie niebezpieczne, chodź stosunkowo rzadsze, jest kleszczowe zapalenie mózgu. Jest to choroba, która może powodować nieodwracalne zmiany w mózgu zakażonej osoby. W 2017 roku w naszym kraju zdiagnozowano dokładnie 279 przypadków kleszczowego zapalania mózgu.
Nie wszystkie osobniki mogą przenieść na nas niebezpieczny patogen, jednak bardzo ważna jest czujność. Naukowcy zajmujący się chorobami zakaźnymi jednoznacznie stwierdzili, że im dłużej kleszcz pozostaje wpięty w naszą skórę, tym większa szansa na przekazanie nam choroby. Jeśli więc odkryjesz na sobie kleszcza jak najszybciej pozbądź się go używając przy tym jedynie sprawdzonych i polecanych przez lekarzy metod. Smarowanie insekta tłuszczem lub nieumiejętne wykręcanie go może jedynie spowodować zwiększenie ryzyka zakażenia. Nigdy nie stosuj także alkoholu, zmywacza do paznokci czy też benzyny do usuwania kleszcza.
W przypadku bezpiecznego usuwania kleszcza bardzo ważne jest zachowanie spokoju i metodyczne działanie ograniczające rozerwanie owada. Jeśli miejsce, w którym znajduje się kleszcz jest dla nas trudno dostępne, to dużo lepszym pomysłem jest poproszenie kogoś o pomoc lub udanie się do najbliższego punktu medycznego, niż samodzielne próby usunięcia, które mogą skończyć się niepowodzeniem.
Bardzo ważne jest odpowiednie uchwycenie kleszcza, jak najbliżej skóry. Do tego celu dobrze jest stosować odpowiednio zakrzywione szczypce lub specjalne zestawy do usuwania kleszczy (kleszczkarta i lasso na kleszcze) dostępne w aptekach. Owada należy usuwać pionowo, zdecydowanym ruchem ku górze. Nigdy nie wykręcamy ani nie szarpiemy kleszcza, co może zdenerwować go i spowodować, że dużo szybciej przeniesie on na nas niebezpieczny patogen. Nasze ruchy powinny być płynne, jednak nie nerwowe.
Bardzo istotne jest także dalsze monitorowanie miejsca po wkłuciu. Jeśli w przeciągu kilku lub kilkunastu dni zauważmy charakterystyczny rumień, należy niezwłocznie zgłosić się do lekarza. Po usunięciu kleszcza, możemy także wykonać badanie kleszcza w laboratorium genetycznym.
W postępowaniu z kleszczem najważniejszy jest więc spokój. Nie wolno lekceważyć tego małego stworzenia jednak, nie powinniśmy również popadać w panikę. Warto jest dużo wcześniej zaopatrzyć się w specjalne narzędzie służące do bezpiecznego usuwania tego owada oraz nie kierować się wszystkim co można przeczytać na forach internetowych.