Ostatnie lata przyniosły do Polski modę na regularny wysiłek fizyczny. O ile jeszcze na początku XXI wieku prym wiodła jazda na rowerze, o tyle dziś rolę lidera pełni bieganie. I nic dziwnego. Według naukowców z Instytutu Kardiologii w Kopenhadze nasze życie dzięki bieganiu może wydłużyć się nawet o 5-6 lat! Dla osiągnięcia tego efektu wystarczy jogging o umiarkowanej intensywności: 1-2,5 godziny tygodniowo, najlepiej rozłożone w 3 sesjach treningowych. Bieganie obniża ciśnienie krwi, poprawia profil lipidowy, zmniejsza ryzyko rozwoju cukrzycy typu II, redukuje ryzyko powstawania zakrzepów i wspomaga układ odpornościowy. Sport ten jest bardzo korzystny dla zdrowia, jednakże aby czerpać z niego maksymalne korzyści, minimalizując ryzyko skutków ubocznych, trzeba uprawiać go w sposób rozważny.
Co to w praktyce oznacza?
- Jeżeli dopiero rozpoczynasz swoją przygodę z bieganiem, pamiętaj, by zaczynać od niewielkich dystansów i umiarkowanej intensywności. Warto zainstalować w telefonie program mierzący dystans i szybkość, bądź kupić specjalny zegarek, który posiada taką funkcję. Nic tak nie motywuje do robienia postępów jak możliwość obiektywnej oceny swoich wyników. Należy pamiętać, by podczas treningu nie dawać z siebie 100% od pierwszych metrów, lecz potraktować początkowe minuty biegu jako rozgrzewkę.
- Bieganie nie jest drogim sportem, ale na jednej rzeczy nie powinno się oszczędzać – warto od początku kupić wygodne, przystosowane do biegania buty. Obuwie, w którym chodzimy na co dzień, nie zda egzaminu. Zakup dobrych butów nie tylko odciąży nasze stawy i zmniejszy ryzyko kontuzji, ale również doda nam motywacji – bo jak tu nie biegać, gdy już wydało się na nie pieniądze?
- Regularne badania są polecane dla wszystkich, jednak osoby uprawiające sport powinny pamiętać o konieczności wykonania podstawowych badań kontrolnych przynajmniej raz w roku. Bardzo niebezpieczne może być uprawianie sportu z niewykrytą i niewyregulowaną cukrzycą – nagły spadek glukozy, spowodowany długotrwałym wysiłkiem może doprowadzić do utraty przytomności, a nawet do śmierci. Podstawowe badania kardiologiczne, takie jak EKG pozwolą na wykrycie ewentualnych wad serca, mogących stanowić przeciwwskazanie do intensywnego wysiłku.
- Umiarkowany ból, szczególnie na drugi dzień po biegu jest rzeczą fizjologiczną. Oczywiście czasami może nam się zdarzyć przetrenowanie i ból, który mocno uprzykrza funkcjonowanie. W takich przypadkach warto zrobić sobie dłuższą przerwę od wysiłku. Można też łagodzić ból mięśni zażywając niesteroidowy lek przeciwzapalny np. tabletki z deksketoprofenem. Należy pamiętać, że w przypadku regularnie nawracających bólów w stawach, np. w stawie kolanowym, warto skonsultować się z lekarzem.
- Najlepsze do biegania są miejsca, w których nie jesteśmy bezpośrednio narażeni na kontakt z samochodami. Jeśli jednak musimy przebiec jakiś odcinek po jezdni, pamiętajmy, by poruszać się jej lewą stroną. Bardzo istotne jest posiadanie odblaskowych elementów w naszym stroju.
- Dla zachowania dobrego samopoczucia pamiętajmy o odpowiednim nawodnieniu organizmu po wysiłku. W przypadku długich dystansów warto pić wodę także w trakcie biegu. Jest to szczególnie ważne przy wysokiej temperaturze powietrza.
Podsumowując, bieganie jest bardzo korzystnym dla naszego organizmu sposobem na spędzanie czasu i jeśli tylko zastosujemy się do kilku podstawowych zasad, może nam przynieść dużo radości i satysfakcji. Wiele polskich miast organizuje imprezy biegowe. Gdy osiągniemy już pewien poziom w naszych treningach, warto brać udział w takich wydarzeniach. Pozwalają one poczuć ducha rywalizacji i sprawiają, że możemy stać się częścią dużej, pozytywnie nastawionej do życia społeczności.
Do zobaczenia na trasie!