Żaden rodzic nie może pogodzić się z tym, że jego dziecku coś dolega, a on sam nie wie, jak mu pomóc. U wielu niemowląt najczęściej pojawia się ból brzucha – nagłe skurcze i silne napięcie powodują nieprzyjemne uczucie, co w efekcie prowadzi do płaczu i krzyku maleństwa. Rodzice nie są jednak zupełnie bezradni, mają bowiem w zasięg ręki produkty, które mogą pomóc złagodzić ból i nieco uspokoić zdenerwowaną pociechę.
Skąd się bierze ból brzucha u niemowlaka?
Tak jak w przypadku osób dorosłych, tak i u niemowlaka ból brzucha może mieć różne przyczyny. Wśród tych najpopularniejszych są kolka, cofanie się treści pokarmowej do przełyku, gazy, zaparcia, biegunka, nietolerancja składników pokarmowych, infekcje wirusowe i bakteryjne. Problemy te mogą być wywołane złą dietą – mleko matki jest najlepszym pokarmem, ale zbyt szybkie połykanie go przez dziecko może spowodować, że do jego żołądka dostanie się powietrze, które może być przyczyną silnego bólu. Podobnie w przypadku dzieci, których dieta została już rozszerzona o inne produkty (jak warzywa i owoce) – trzeba zwracać uwagę, aby pociecha jadła wolno i małymi kęsami. Nie należy także ubierać maleństwa w zbyt obcisłe ubranka, gdyż może to spowodować nacisk na brzuszek. Jeśli ból brzucha trwa zbyt długo i nie jest spowodowany powyższymi czynnikami, należy skonsultować się z lekarzem – być może dziecko jest chore i trzeba je zbadać, aby obrać właściwi sposób leczenia.
Jak radzić sobie z bólem brzucha u niemowlaka?
Bolesne dolegliwości u dziecka spędzają sen z powiek rodzicom, zwłaszcza tym, którzy dopiero debiutują w tej roli. Z większością takich, jak ból brzucha u niemowlaka można sobie poradzić sięgając po ziołowe preparaty lub zmieniając nieco dietę matki i dziecka. Sprawdzonym sposobem są herbatki opracowane specjalnie z myślą o najmłodszych – jak http://humana-baby.pl/produkt/herbatka-na-brzuszek. Zawarte w nich składniki: wyciągi z kopru włoskiego, anyżu i rumianku korzystnie wpływają na układ pokarmowy, pobudzają wydzielanie soku żołądkowego i zmniejszają napięcie mięśni. Są bezpieczne dla małych organizmów, ale należy pamiętać, aby podawać je tylko w określonych sytuacjach – nie jest to bowiem napój, ale preparat leczniczy. Łagodząco działają także delikatne masaże, ogrzewanie brzuszka ciepłym kompresem oraz uginanie i prostowanie nóżek maleństwa, co wspomaga prawidłowe trawienie i usuwanie nadmiernej ilości gazów z jelit.
Płacz, rozdrażnienie i krzyk dziecka jest dla rodziców powodem do niepokoju. Nie zawsze jednak oznacza poważną chorobę czy problemy zdrowotne. Niekiedy jest informacją o problemach trawiennych lub złym samopoczuciu, które mogą odejść w zapomnienie już po kilkunastu minutach i na nowo przywrócić radość ze wspólne spędzonych chwil.