Aktywność fizyczna jest ważna w każdym wieku, ale szczególne znaczenie ma dla osób starszych. Ograniczona sprawność i różne dysfunkcje powodują, że rezygnują one z wielu zajęć, a wycofując się z życia przyspieszają procesy starzenia. Jedną z takich dysfunkcji są bóle kręgosłupa.
Skąd się biorą bóle kręgosłupa?
Dolegliwości bólowe ze strony odcinka lędźwiowego kręgosłupa to przypadłość, która dotyka aż 80% osób po 40-tym roku życia. Nie oznacza to jednak reguły, bowiem początki takich problemów uzależnione są od wielu czynników. Również granica wieku jest płynna i wynika z predyspozycji, rodzaju wykonywanej pracy, higieny codziennego życia czy też aktywności fizycznej. Przykładowo osoby, które od wielu lat cierpią na otyłość brzuszną są znacznie bardziej narażone na tego typu dysfunkcje. Wynika to z faktu, że noszony na brzuchu bagaż powoduje zmiany w układzie sił, jakie oddziałują na kręgosłup, a w konsekwencji przyczynia się do jego nienaturalnych odkształceń. Osoby z otyłością brzuszną doświadczają podobnych uszkodzeń kręgosłupa, jak ludzie, którzy pracują fizyczne i przenoszą większe ciężary. Efektem nieprawidłowych zachowań jest wycieranie się kręgów i ucisk na włókna nerwowe, które przesyłają informację do mózgu o nieprawidłowości i w efekcie wywołują uczucie bólu.
Bóle kręgosłupa u osób starszych
Wraz z wiekiem zmienia się struktura kości, które są też podstawą kręgosłupa. Nie jest dla nikogo tajemnicą, że seniorów często dotyka osteoporoza – choroba polegająca na odwapnieniu kości. Obejmuje ona również kręgi, które z czasem stają się bardziej kruche, delikatniejsze i podatne na ścieranie. Innym problemem, który może wpływać na pojawianie się dolegliwości bólowych jest wysychanie mazi stawowej. Mniejsza ilość tej substancji powoduje, że ruchy są mniej płynne, a ocieranie elementów kostnych – intensywniejsze.
Na pojawienie się dolegliwości bólowych wpływa też nieprawidłowy styl życia, jaki seniorzy prowadzili przez kilkadziesiąt lat. Często tłumaczeniem są różne inne dolegliwości, czy ograniczona sprawność ruchowa, a w konsekwencji prowadzą oni siedzący tryb życia. Do zmian zwyrodnieniowych przyczynia się też przyjmowanie nieprawidłowej postawy podczas wykonywania różnych czynności. Przykładowo, jeśli aktywna babcia, która opiekuje się małym wnukiem, często podnosi dziecko schylając się, z pewnością nabędzie dolegliwości kręgosłupa.
Naturalne sposoby na ból
Kiedy każdego dnia rano budzi ból kręgosłupa lub też każda, wykonywana na stojąco czynność wiąże się z takimi dolegliwościami, sięganie po tabletkę zwykle jest aktem desperacji. Organizm starszej osoby jest już znacznie wyeksploatowany, dlatego nie warto obciążać go dodatkowymi chemikaliami. Pozbycie się dolegliwości bólowych jest możliwe za pomocą naturalnych metod, a przede wszystkim – zmiany trybu życia. Najlepszym lekarstwem na kręgosłup jest systematyczny ruch, przyjmowanie prawidłowej postawy oraz odpowiedni materac do spania. Na początkowym etapie warto wprowadzić zwyczaj kilkakrotnego wychodzenia z domu. Osoby o ograniczonej sprawności mogą skorzystać z różnych akcesoriów, jakie oferuje sklep Pomoce Dla Seniora. Laska czy chodzik zapewni wsparcie w pierwszych tygodniach. Spacery, marsze, chodzenie po schodach po kilka minut parę razy dziennie pozwolą rozruszać kręgosłup. Kolejnym etapem są odpowiednie ćwiczenia rehabilitacyjne. Systematyczność pozwoli wyeliminować bóle, przywróci sprawność i wzmocni kręgosłup.