Szybko zapoczątkowana rehabilitacja po urazach, chorobach lub zabiegach chirurgicznych jest bardzo ważna dla pacjenta. Dzięki temu możliwy jest szybki powrót do sprawności sprzed urazu czy choroby.
Kiedy rozpocząć rehabilitację?
Według twórców polskiego modelu rehabilitacji powinna ona być między innymi wcześnie zapoczątkowana i kompleksowa. Idealną sytuacją byłaby taka, kiedy rehabilitacja rozpoczyna się jeszcze w szpitalu w czasie trwania procesu leczenia. Tymczasem w wielu wypadkach proces rehabilitacji rozpoczyna się dość późno, zwłaszcza jeżeli czeka się na dostęp do bezpłatnej rehabilitacji. Szybkie podjęcie rehabilitacji ma znaczenie zwłaszcza po udarze, wylewie czy urazach narządów ruchu. Wczesne zapoczątkowanie rehabilitacji ważne jest u dzieci. Często już w niemowlęctwie wskazana jest rehabilitacja w przypadku zauważenia takiej potrzeby. Niestety w wielu wypadkach rehabilitacja małych dzieci jest zaniedbywana.
Kiedy rehabilitacja może zostać zakończona?
Rehabilitacja powinna być procesem ciągłym i kompleksowym. Ciągłość rehabilitacji polega na tym, że po szybkim rozpoczęciu powinna ona być kontynuowana do wyzdrowienia pacjenta bądź do momentu przywrócenia mu maksymalnej do osiągnięcia sprawności. Kompleksowość rehabilitacji polega na tym, że powinna ona być efektem wielostronnej współpracy lekarzy, pacjenta, członków jego rodziny oraz innych osób zaangażowanych w ten proces. Szybki powrót do zdrowia zależny jest również od nastawienia psychologicznego, dlatego często proces rehabilitacji, zwłaszcza po ciężkich chorobach i urazach, wymaga udziału psychologa.
Na co zwracać uwagę, wybierając rehabilitację?
Obecnie istnieje wiele miejsc, gdzie możemy skorzystać z rehabilitacji. Warto jednak wybierać takie centrum rehabilitacji anin, gdzie oferowana jest nie tylko kompleksowa rehabilitacja, lecz także konsultacje specjalistów. Dzięki temu wszelkie wątpliwości będzie można od razu wyjaśnić i skonsultować na przykład z lekarzem ortopedą.