Cera nadwrażliwa jest najtrudniejszym typem skóry. Jest najbardziej wymagająca i ciężko odgadnąć, jak zareaguje na zmianę klimatu czy kosmetyków. Zwłaszcza zimą cera nadwrażliwa bywa kapryśna. Wynika to z częstej zmiany temperatury otoczenia, mrozu, wiatru i wysuszającego działania ogrzewania.
Cera nadwrażliwa dużo intensywniej reaguje na bodźce niż cera normalna. Wystarczy kilka minut stania na mrozie, a posiadaczki takiego typu skóry odczuwają nieprzyjemne skutki, jak chociażby uczucie ściągnięcia lub pieczenie. Naczynka pękają również szybciej na skórze mniej odpornej na czynniki zewnętrzne. Nadmierna wrażliwość może być uwarunkowana genetycznie, jednak częściej cera nadwrażliwa związana jest z różnymi chorobami, takimi jak trądzik różowaty lub atopowe zapalenie skóry. Zdarza się, że skóra dotąd normalna reaguje patologicznie na coś, co wcześniej było dla niej neutralne. Często dzieje się tak w okresie dojrzewania i ma to związek ze zmianami hormonalnymi. Cera nadwrażliwa jest szczególnie warta uwagi tuż przed miesiączką, nie zmienia to jednak faktu, że należy o nią dbać przez cały czas.
Przy cerze wrażliwej powinniśmy uważać zarówno na to, które składniki dostarczamy organizmowi drogą endogenną, jak i na substancje mające bezpośredni kontakt ze skórą. Cera nadwrażliwa najszybciej odzwierciedla zmiany, które dzieją się wewnątrz organizmu z powodu hormonów, stresu czy substancji dostarczanych wraz z jedzeniem i piciem. Jak każdy typ skóry, również cera nadwrażliwa wymaga szczególnej pielęgnacji zimą. Zazwyczaj dzieje się tak, że kosmetyki, których używamy latem, sprawdzą się zarówno do pielęgnacji skóry w chłodniejszym okresie roku, jednak u posiadaczek bardziej wrażliwej cery produkty te powinny być dostosowane do panującej akurat pogody. Aby właściwie zadbać o cerę zimą, należy pamiętać, iż najważniejsze jest dokładne nawilżenie, a więc musimy zaopatrzyć się w kosmetyki, które lepiej radzą sobie z wiązaniem wody. Nawilżona skóra będzie lepiej wchłaniała minerały zawarte w produktach do pielęgnacji. Cera nadwrażliwa potrzebuje ukojenia szczególnie w okresie zimowym. Tu z pomocą przychodzą kremy, które w składzie mają alantoninę, aloes czy wyciąg z rumianku. Po całym dniu należy zadbać o dobre oczyszczenie skóry. Do tego doskonale sprawdzą się kosmetyki o konsystencji mleczka lub kremu, które nie wysuszą cery. Twarz można również oczyszczać bez wody – za pomocą płynu micelarnego, który także dobrze zmywa makijaż oraz zanieczyszczenia. Zarówno latem, jak i zimą, nasza skóra potrzebuje zabezpieczenia przed promieniami UVA i UVB – cera nadwrażliwa jest szczególnie narażona na ich niekorzystne działanie. Konsystencja zimowego kremu z filtrem może być cięższa od tego używanego latem.
Po całym dniu spędzonym na mrozie marzymy o gorącej kąpieli. Należy jednak pamiętać o tym, że zbyt ciepła woda wysuszy naszą skórę. Najlepszym wyborem będzie letnia temperatura wody nieprzekraczająca 30 stopni Celsjusza, do której dodamy kilka kropel ulubionego olejku, na przykład ze słodkich migdałów. Pamiętajmy o ochronie naszej skóry zwłaszcza zimą. Osłaniajmy się od wiatru i zadbajmy o odpowiednią pielęgnację, a cera nadwrażliwa także odwdzięczy się nam świeżym wyglądem bez wysuszonych skórek lub uczucia ściągnięcia.