Ciąża oraz poród, pomimo swojej ciężkości, niosą dla kobiety wiele radości. Staje się ona matką, która wydaje na świat dziecko. Drogie Panie, poznajcie jak przebiega ciąża oraz poród krok kroku.
Niekończący się proces rozmnażania
Żywe organizmy odznaczają się funkcjami życiowymi. Należą do nich między innymi odżywianie, wydalanie, oddychanie, krążenie, ruch, reakcja na bodźce oraz rozmnażanie. Rozmnażanie to proces, który obiera za cel reprodukcję organizmów i utrzymywanie stałego poziomu populacji przy jednoczesnym niedopuszczaniu do wyginięcia gatunków.
Na początku zapłodnienie
Gdy męska komórka plemnikowa łączy się z żeńską komórką jajową, dochodzi do zapłodnienia. Tworzy się wówczas zygota, czyli z dwóch komórek powstaje jedna komórka. W wyniku podziałów tworzy ona z czasem zarodek, który ostatecznie przekształca się w płód.
Ciąża, czyli trzy trymestry wzrastania oraz rozwijania się
Ciąża stanowi czas rozwijania i wzrastania dziecka w łonie matki. Przez czterdzieści tygodni, czyli popularne dziewięć miesięcy, płód kształtuje się przygotowując na przyjście i na życie w naszym świecie. Czas ten dzieli się na trzy trymestry, z czego każdy trwa po kwartał. W pierwszym kwartale zawiązują się zalążki wszystkich organów i układów, aby w drugim i trzecim kwartale osiągnąć pełnię wykształcenia (dowiedz się więcej o przebiegu ciąży).
Ciąża ciąży nierówna
Ciąże klasyfikuje się pod wieloma kątami. Jeden podział dotyczy na przykład ilości spodziewanych dzieci – wylicza się ciąże pojedynczą z jednym dzieckiem oraz ciążę mnogą z dwoma lub więcej dziećmi. Drugi podział dotyczy umiejscowienia płodu – wylicza się ciążę maciczną oraz ciążę pozamaciczną. Ciąża maciczna stanowi prawidłową ciąże, w której dziecko kształtuje się w macicy matki. Kończy się ona porodem. Ciąża pozamaciczna stanowi patologiczną ciążę, w której dziecko kształtuje się w jajniku, jajowodzie lub szyjce macicy matki. Kończy się ona poronieniem.
Poród, czyli zjawienie się na świecie
Poród stanowi przyjście na świat nowej osoby. Zaczyna się skurczami i odejściem wód płodowych, po czym dochodzi do urodzenia przez matkę dziecka, a na końcu łożyska. Wówczas też pod wpływem wydzielającej się oksytocyny powstaje tak zwany instynkt macierzyński pojmowany jako zawiązywanie się nierozerwalnej więzi między matką a dzieckiem.
Poród porodowi nierówny
Poród także klasyfikuje się pod wieloma kątami. Jeden podział dotyczy przykładowo ilości przychodzących na świat dzieci – wylicza się poród pojedynczy, w czasie którego matka rodzi jedno dziecko, a także poród mnogi, w czasie którego matka rodzi dwoje lub więcej dzieci. Drugi podział dotyczy formy porodu – wylicza się poród naturalny oraz cesarskie cięcie. Poród naturalny polega na wydaniu na świat dziecka przez matkę siłami natury, a cesarskie cięcie polega na wydobyciu na świat dziecka z matki przez zabieg chirurgiczny.
Cykl życia
Etap zarodkowy i płodowy dają początek życiu. Po przyjściu na świat czekają etapy noworodkowy, niemowlęcy, poniemowlęcy, dziecięcy, pokwitania, dojrzałości, przekwitania i starości. Cykl życia zatacza niekończący się krąg.