Laktoza to cukier występujący w mleku, którego nietolerancja jest jednym z najczęstszych powodów alergii pokarmowych, tak zwanej nietolerancji laktozy. Choroba ta polega na braku w organizmie laktazy, czyli enzymu potrzebnego do rozkładu laktozy na glukozę i galaktozę.
Wyróżniamy trzy odmiany nietolerancji:
– pierwotna (pojawia się po niewielkiej ilości spożytego mleka lub przetworów,
– wtórna (występuje po chorobie lub antybiotykoterapii),
– wrodzona (występuje u niemowląt w wyniku defektu genetycznego).
Alergie pokarmowe u dzieci – skąd się biorą i co na nie poradzić
Skąd się biorą? Najczęściej jako niemowlęta dziedziczymy je po rodzicach (lub po jednym z nich) albo nabywamy z zewnątrz, czyli duży udział w tym mają czynniki środowiskowe – zbyt sterylny tryb życia codziennego czy żywność przetworzona. Jedną z najczęściej występujących jest właśnie nietolerancja laktozy, która w głównej mierze objawia się problemami układu pokarmowego. Jeśli na nietolerancje laktozy cierpi osoba dorosła, to eliminuje się z jej diety produkty z mleka krowiego i jego przetworów, u dzieci karmionych piersią, diety musi przestrzegać matka, natomiast dzieciom, które jedzą już samodzielnie większość produktów, układa się specjalne jadłospisy tak, by dostarczyć im odpowiednią ilość wapnia. Dieta ta nie powinna zawierać takich produktów jak:
– majonez,
– świeże mleko, maślanka, słodka śmietana, bita śmietana,
– leki w otoczkach których może być laktoza (drażetek) oraz w syropach, a także w licznych produktach zawierających w swoim składzie mleko w proszku,
– naleśniki, niektóre suchary i herbatniki oraz ciastka maślane,
– lody, torty, czekolady, budyń, ptasie mleczko.
Pamiętajmy również o tym, by dokładnie czytać etykiety wszystkich produktów!
Na szczęście, stosując preparat Latopic, który w swoim składzie ma szczepy wykazujące bardzo dużą zdolność fermentacyjną, wspomagamy rozkład laktozy, ponieważ szczepy te działają jak laktaza, czyli enzym, którego brak powoduje właśnie nietolerancję laktozy. Wszystkie niezbędne informacje na temat preparatu Latopic oraz szczegóły na temat nietolerancji laktozy znajdziemy na www.latopic.pl.