W gabinetach rehabilitacji można skorzystać z pełnej gamy terapii. Jedną z nich jest terapia punktów spustowych. Co warto o niej wiedzieć?
Gdy dochodzi do zaburzeń w działaniu mięśni oraz stawów, które mogą być również wynikiem wcześniejszych urazów, wskazana jest profesjonalna rehabilitacja. Najlepsze efekty jest w stanie przynieść prawidłowo prowadzona fizjoterapia, której głównym celem jest dostarczenie ciału właściwych bodźców, aby złagodzić dolegliwości bólowe oraz poprawić stan zdrowia.
Fizjoterapia jest obecnie najbardziej popularną formą rehabilitacji medycznej, z której można skorzystać w wielu gabinetach fizjoterapeutycznych. Pod tym pojęciem dodatkowo kryje się szereg różnych procedur. Jedną z nich jest terapia punktów spustowych. Czym dokładnie się zajmuje? Jakie ma cele? Co można dzięki niej uzyskać?
Czym są punkty spustowe?
Terminem punktów spustowych nazywa się małe obszary położone w mięśniach, które często wyczuwane są przez zmysł dotyku. Mogą mieć postać zgrubień, strun czy guzków, które w trakcie dotykania bolą, a ból ten może promieniować do innych obszarów ciała.
Punkty spustowe mogą występować w różnych obszarach ciała, między innymi na grzbiecie, pośladkach, karku, barkach, głowie, pod pachami.
Główne objawy punktów spustowych:
- ból o promieniującym charakterze
- ograniczenie ruchu w stawie
- uczucie sztywności podczas wykonywania ruchów
- osłabienie danego mięśnia albo grupy mięśniowej
- zwiększona potliwość danej okolicy
- pogorszona koordynacja mięśniowa
- zaburzenia równowagi
Leczeniem tego rodzaju dolegliwości zajmuje się rehabilitacja, a dokładnie fizjoterapia – fizjoterapeuta posiadający doświadczenie w tej dziedzinie.
Jak powstają punkty spustowe?
Istnieje wiele teorii powstawania spustów mięśniowych. Są one powiązane z pojawieniem się długotrwałych skurczów mięśni w wyniku ich przeciążeń czy ogólnego wzmożonego napięcia mięśniowego.
Punkty spustowe mogą powstawać jako efekt:
- wad postawy
- długotrwałego utrzymywania nieergonomicznej postawy
- przewlekłej rwy kulszowej
- wrodzonej wzmożonej pobudliwości mięśni
- długotrwałego stresu
- niewystarczającej aktywności fizycznej
- stosowania określonych leków, na przykład statyn powodujących obniżenie poziomu cholesterolu
Jeśli u pacjenta dochodzi do częstych bólów mięśni, fizjoterapia może zaproponować różne rozwiązania. Gdy powodem mogą być punkty spustowe, wówczas prowadzona jest tak zwana terapia punktów spustowych.
Na czym polega terapia punktów spustowych?
Terapia punktów spustowych prowadzona jest na kilka sposobów w zależności od oczekiwań pacjenta i jego kondycji, a także od specjalisty i jego doświadczenia. Rehabilitacja ta jest w stanie przynieść bardzo dobre efekty już w krótkim czasie.
Główną procedurą w ramach terapii punktów spustowych jest ich odpowiedni masaż. Jego celem jest zaprzestanie nadmiernego kurczenia się mięśni, dlatego wykonuje się wtedy głęboki masaż punktów spustowych. W zależności od położenia punktów spustowych fizjoterapia prowadzona w ten właśnie sposób może powodować mniejsze lub większe dolegliwości bólowe.
Druga opcja to specjalne zastrzyki do punktów spustowych, które uznawane są za bardzo skuteczną metodę terapii. Do mięśnia podaje się wtedy odpowiedni środek przeciwbólowy, a podany płyn sprzyja również wypłukiwaniu z mięśnia nagromadzonego w nim kwasu mlekowego oraz innych metabolitów. Metoda ta przynosi szybką ulgę w bólu.
Gdzie można skorzystać z terapii punktów spustowych?
Aktualnie terapia punktów spustowych prowadzona jest w wielu gabinetach, w których możliwa jest rehabilitacja oraz fizjoterapia na terenie całego kraju. Jako że terapia ta wymaga posiadania właściwej wiedzy oraz doświadczenia, zaleca się skorzystanie z pomocy tych fachowców, który mają dobre opinie i od dawna specjalizują się w tej metodzie terapii.
Terapia punktów spustowych oferowana jest również przez Klinikę Osteopatii i Fizjoterapii REHAORTHOPEDICA z Krakowa. Klinika posiada w swojej ofercie szeroką gamę zabiegów rehabilitacyjnych, w tym fizjoterapeutycznych.