Na co dzień naprawdę trudno wyobrazić sobie funkcjonowanie bez sprawnych rąk. W końcu tak wiele codziennych czynności wykonujemy właśnie nimi. Niestety bolesne przykurcz ręki mogą przytrafić się każdemu. Jak sobie z nimi radzić?
Przykurcz ręki
Bolesny przykurcz ręki może mieć różną etiologię. Przykurcze urazowe są następstwem doświadczenia kontuzji lub wypadku – to zdarzenia losowe, dlatego też mogą dotyczyć każdego z nas. Przykurcze nieurazowe mogą natomiast wynikać bądź to z chorób genetycznych ( choroba Dupuytrena występująca częściej u mężczyzn niż u kobiet), bądź też z przebytych w przeszłości zapaleń. Przykurcz może dotyczyć stawów palców, śródręcza, nadgarstka lub łokcia. Uniemożliwia normalne funkcjonowanie i wykonywanie pracy, powoduje ogromny dyskomfort, bardzo negatywnie wpływa na stan emocjonalny pacjenta, który przez przykurcze w dużym stopniu staje się zależny od innych.
Przyczyny urazowe oraz nieurazowe przykurczu ręki
W przypadku przykurczu ręki o etiologii związanej z urazem, możemy mówić o takich kontuzjach jak: złamania i zwichnięcia, skręcenie, stłuczenia i zerwania ścięgien, wiązadeł oraz mięśni. Poza tym przyczyny mogą leżeć też w związku z oparzeniami, a także ranami, zmiażdżeniem ręki. Przyczyny nieurazowe mogą być związane z nowotworem, wadami wrodzonymi, chorobami genetycznymi. Warto pamiętać, że rehabilitacja i leczenie przykurczu ręki mogą przynieść każdemu pacjentowi ogromną ulgę, a także wrócić sprawność.
Diagnostyka i leczenie przykurczu ręki
Ustalenie odpowiedniego leczenia musi być poprzedzone bardzo dokładną diagnostyką, która dobierana jest indywidualnie w zależności od genezy przykurczu. Podczas dokładnych badań wykonywane są prześwietlenia i zdjęcia RTG, odbywają się konsultacje z lekarzem chirurgiem, prowadzone są badania przewodnictwa nerwowego, może być zalecona tomografia komputerowa i rezonans magnetyczny. Kluczem do ustalenia odpowiedniego leczenia jest indywidualne podejście do każdego pacjenta. To właśnie z taką filozofią leczenia pacjenci spotkają się w jednym z najbardziej renomowanych miejsc, w których leczy się przykurcz ręki. Więcej na ten temat można przeczytać na stronie internetowej doświadczonego chirurga ręki https://handproject.pl/przykurcz-reki Warto zaufać specjaliście z wieloletnią praktyką i pozbyć się uporczywego przykurczu ręki.