Różne choroby i schorzenia wymagają wdrożenia różnych metod leczenia. Inaczej leczona jest cukrzyca, a inaczej udar mózgu. Jedne choroby występują rzadko, a inne wręcz przeciwnie i codziennie wielu ludzi się z nimi zmaga. Jedną z takich chorób są różne schorzenia układu oddechowego, które leczy się przy pomocy tlenoterapii.
Co to jest tlenoterapia?
Jest to metoda leczenia za pomocą tlenu, którą stosuje się u pacjentów mających problemy z dusznością i oddychaniem. Dzięki niej mogą oni odczuć ulgę w oddychaniu i zacząć w miarę normalnie funkcjonować. Dodatkową zaletą tej metody leczenia jest to, że można ją przeprowadzać w domu, ale tylko u pacjentów, którzy wykazują stabilny stan bez przesłanek, że ulegnie on pogorszeniu.
Na co pomaga tlenoterapia?
Pomaga ona na wiele schorzeń układu oddechowego i dolegliwości z nimi związanymi, są to m.in.:
- Niewydolność krążeniowa
- Zapalenie płuc oraz oskrzeli
- Astma
- Niedotlenienie organizmu i narządów wewnętrznych
- Problemy z nadciśnieniem i niedociśnieniem
- Choroby nowotworowe związane z układem oddechowym
- Duszności i uporczywy kaszel, nad którym ciężko zapanować
- Tlenoterapia poprawia kondycje i odporność organizmu
- Wspomaga walkę z wieloma chorobami układu oddechowego
- Reguluje poziom tlenu w organizmie
- Poprawia ogólne zdrowie pacjentów, daje im większy komfort psychiczny oraz większe uczucie bezpieczeństwa.
Koncentratory tlenu – urządzenia medyczne używane w tlenoterapii
Koncentratory tlenu są używane zarówno w domu, szpitalach, klinikach, przychodniach, jak i placówkach medycznych. Są bardzo proste i intuicyjne w obsłudze, dlatego nawet starsi pacjenci nie mają problemu z ich obsługą. Potrafią same dostosować poziom tlenu do pacjenta i kontrolować jego stan. Dostępne są dwa rodzaje koncentratorów tlenu – mobilne oraz stacjonarne
Koncentratory mobilne (przenośne) – są mniejsze i dzięki temu można je zabrać ze sobą wszędzie. Dają zwiększone poczucie bezpieczeństwa, ponieważ w każdej chwili można ich użyć, dzięki nim pacjenci nie boją się wychodzić z domu. Są jednak mniej wydajne, dlatego używają je osoby z mniejszą niewydolnością oddechową.
Koncentratory stacjonarne – używane są zarówno przez zaawansowany personel medyczny, jak i pacjentów w swoich domach. Mają większą wydajność, dlatego używane są przez pacjentów z większą niewydolnością oddechową.
Kiedy potrzebna jest tlenoterapia, jak rozpoznać problemy z układem oddechowym?
Każdy pacjent może mieć inne objawy, ale są pewne przesłanki, które powinny skłonić do wizyty u lekarza i przeprowadzenia badań. Zalicza się do nich:
- Coraz częstsze napady duszności
- Spłycony i szybki oddech
- Problemy z oddychaniem
- Nagłe napady kaszlu, nad którymi trudno zapanować
- Nadmierna potliwość
- Szybkie męczenie się i kłucie w klatce piersiowej mimo nawet niewielkiego wysiłku fizycznego
- Omdlenia
Tlenoterapia domowa – czy warto stosować?
Zdecydowanie warto, ponieważ dzięki niej pacjent nie musi przechodzić przez hospitalizacje, tylko może się leczyć w warunkach domowych, a to duży plus. Nie każdy pacjent może wdrożyć domowe leczenie, jednak Ci co mogą, powinni z tego skorzystać.
Tlenoterapia poprawia komfort życia pacjentów i powoduje, że dzięki niej czują się lepiej. Kluczowe jest jak w każdym innym leczeniu szybkie wykrycie schorzenia i wdrożenie odpowiedniego leczenia. W przypadku chorób związanych z układem oddechowym jest to szczególnie ważne, ponieważ stan pacjenta może się pogorszyć dosłownie z dnia na dzień.
Zobacz także informacje o komorze hiperbarycznej: sanomed.rzeszow.pl/tlenoterapia/