Coraz częściej w naszym otoczeniu możemy spotkać się z określeniem diety ketogenicznej – czy to w rozmowie ze znajomymi, czytając nowinki w internecie bądź przeglądając media społecznościowe. Skąd wzięła się tak duża popularność diety? Jak zapewne łatwo się domyślić – dieta po prostu okazała się strzałem w dziesiątkę. Co to spowodowało? Zapewne skuteczność oraz ogromna gama produktów, które możemy spożywać.
Kilka słów na temat diety ketogenicznej
Dieta ketogenna jest dietą wysoko-tłuszczową przy spożyciu produktów ubogich w węglowodany. Na tym poziomie warto jest wprowadzić pojęcie ketozy. Ketoza jest to stan, jaki organizm może osiągnąć redukując poziom cukru we krwi – czyli wtedy kiedy stężenie we krwi ciał ketonowych przewyższa stężenie tłuszczu. Dzięki temu znacznie obniża się chęć ciągłego podjadania i znika uczucie łaknienia. Dodatkowo nasz organizm zaczyna pozyskiwać energię bezpośrednio z tłuszczu znajdującego się w tkankach – nie z glukozy. Dzięki temu następuje proces spalania tłuszczu.
Zasady diety – czyli co można jeść na diecie ketonowej
Produkty zgodnie z zasadami diety dzielą się na trzy kategorie.
- Kategoria pierwsza – czyli zielone światło, oznacza że te produkty możemy spożywać wedle uznania.
- Kategoria druga – żółta, oznacza jak łatwo się domyślić spis produktów, których spożywanie powinno się ograniczyć.
- Ostatnia kategoria – czerwona, oznaczająca STOP. Tych produktów nie powinniśmy spożywać.
Poznaj przykładowe produkty:
- Kategoria zielona: zdrowe tłuszcze pochodzenia zwierzęcego, bogate w kwasy omega 3 – zazwyczaj znajdujące się w rybach, wszelkiego rodzaju mięsa. Ale także tłuszcze pochodzenia roślinnego – awokado, orzechy, oliwki. Co więcej, warzywa z niskim poziomem cukru – rzodkiewki, ogórek, sałata. Co ciekawe w zielonej kategorii znajdujemy również wszelkiego rodzaju sosy oraz marynaty – niezawierające cukru, między innymi majonez, musztarda.
- Kategoria żółta: warzywa, nabiał – sery, jogurty, jajka itd. Ponadto, niektóre owoce – zwłaszcza cytrusy, ale znajdują się tutaj też jabłka, gruszki i większość owoców pestkowych – śliwki, wiśnie.
- Kategoria czerwona: słodycze, przetworzona żywność, gotowe sosy, mieszanki przypraw (zazwyczaj zawierają cukier), soki (te z dodatkiem cukru), ziarna, kasze, pieczywo.
Dokładny poradnik i jadłospis diety ketogenicznej znajdziesz na stronie www.ketowariatka.pl.
Efekty stosowania diety
Według założeń, dieta ketogeniczna ma przynieść skutki nie tylko krótkookresowe, ale ma zmienić nasze podejście do zdrowego odżywiania. Zgodnie z założeniem na diecie powinno tracić się ponad dwóch kilogramów tygodniowo – w początkowej fazie oczywiście co w miesiąc daje nam około 10 kilogramów.
Pierwsze tygodnie diety, kiedy nasz organizm przyzwyczaja się do nowych produktów i wspomnianej wcześniej ketozy dają nam największe efekty – później oczywiście kiedy nasze ciało zawiera znacznie mniej tkanki tłuszczowej efekty również maleją aż w końcu osiągamy swoją wymarzoną wagę.
Czy dieta ketogeniczna naprawdę działa?
Jeżeli informacje wyżej jeszcze pozostawiają wątpliwości, to zachęcam do małych poszukiwań w internecie. Istnieje wiele źródeł potwierdzających efektywność diety ketonowej. W ofercie wielu firm cateringowych można wybrać ją jako jedną z opcji, dzięki czemu jest też łatwo dostępna dla tych leniwych. Ponadto, instagramowe profile opierające się na wyzwaniach keto, mogą również być dobrą inspiracją, istnieją również grupy gdzie osoby przechodzące na keto wzajemnie się wspierają i wymieniają przepisami.