Wiele pań skarży się, że ich cera nie jest dobrze oczyszczona, nawet wtedy, gdy korzystają z kosmetyków wysokiej jakości. Okazuje się jednak, że problemem wielokrotnie jest nieodpowiednio wykonany demakijaż. Źle oczyszczona skóra nie wygląda zbyt dobrze.
Zdaniem ekspertów nieodpowiednio wykonany demakijaż jest jednym z błędów najczęściej popełnianych przez kobiety. Skóra źle oczyszczona jest skłonna do podrażnień. Częściej pojawiają się na niej różnego rodzaju wypryski, wągry, zatykają się pory. Skóra nie wygląda wówczas promiennie i zdrowo. Dlatego warto zainteresować się tym, jak prawidłowo, krok po kroku wykonać demakijaż.
Oczyszczaj twarz każdego dnia
Na naszych twarzach w ciągu dnia gromadzi się całkiem spora warstwa brudu – spaliny, sebum, kurz, bakterie, pot i wiele innych zanieczyszczeń, które chętnie się do nas przyklejają. Po kilku godzinach skóra staje się obciążona. Wówczas pojawiają się krostki. A jeśli do tego całego brudu dołożysz makijaż – to skóra twarzy po prostu jest zatkana. Jeśli jej odpowiednio nie oczyścisz, możesz spodziewać się swędzącej skóry, a nawet opuchniętych oczu.
Prawidłowy demakijaż oczu – jak wykonać?
Powieki są niezwykle delikatne, cienkie i skłonne do wszelkich podrażnień itp. A tę partię twarzy zazwyczaj najbardziej męczymy make-upem. Wiele kobiet używa wodoodpornych kosmetyków, głównie tuszu do rzęs, eyelinera, kredki itp.
W przypadku oczu należy wykonać demakijaż zwyczajny lub dwufazowy, jeśli stosowane były kosmetyki wodoodporne.
Większość kobiet zmywa tusz tylko poziomym ruchem – to błąd! W tym przypadku należy nasączyć wacik (można użyć specjalnych kosmetyków do demakijażu oczu, które są przeznaczone do bardzo delikatnej skóry wokół nich) i delikatnie przeciągać pionowo od górnych rzęs po dolne. Jeśli nie chcemy ubrudzić skóry pod oczami, można podłożyć pod dolne rzęsy chusteczkę higieniczną lub specjalne waciki. Gdy już usuniemy tusz, wówczas wykonujemy poziome ruchy. Wtedy pozbywamy się pozostałości z cieni do powiek i eyelinera.
Demakijaż twarzy
Po dokładnym demakijażu oczu należy usunąć resztę make-upu. W tym celu można użyć mleczka, żelu, płynu micelarnego, a nawet śmietany, którą mamy w lodówce (opcja dla pań stawiających na naturalne kosmetyki).
Nasączamy wacik – tu warto zaopatrzyć się w nieco większe płatki, by nie było konieczności ich ciągłej podmiany, gdy będą brudne. Przeciągamy dokładnie po każdej partii twarzy. Demakijaż należy wykonywać do czasu, aż wacik będzie całkowicie czysty.
Demakijaż – jakich kosmetyków używać?
Osoby z suchą skórą powinny sięgać po mleczka do demakijażu. Kosmetyki te mają zazwyczaj największą ilość składników nawilżających i natłuszczających. Dlatego niekoniecznie jest do dobry kosmetyk dla osób mających tłustą cerę. W tym przypadku zazwyczaj lepiej sprawdza się pianka i żel do demakijażu. Zanim jednak użyjemy tych preparatów, koniecznie trzeba namoczyć twarz i szyję. Kosmetyki najpierw rozcieramy w dłoniach, a dopiero później nakładamy na skórę. Dobrym rozwiązaniem jest ten płyn micelarny, który ma w swoim składzie niewiele konserwantów, nie zawiera substancji zapachowych, więc rzadko podrażnia skórę. Do tego delikatnie ją nawilża i dość intensywnie oczyszcza.
Po każdym demakijażu warto sięgnąć po tonik, który pomoże przywrócić odpowiednie pH skóry. W tym przypadku także wybieramy preparat dopasowany do naszej skóry.