Kopytnik pospolity niesamowita roślina o właściwościach wykrztuśnych i moczopędnych, stosowana również w leczeniu alkoholizmu. Sprawdź, na co jeszcze pomaga kopytnik pospolity?
Rośliny to prawdziwe bogactwo witamin, minerałów i substancji dobroczynnych dla ludzkiego organizmu. Zioła i rośliny lecznicze bardzo często są wsparciem wielu terapii i pomagają uporać się z chorobami wyniszczającymi ciało. Kopytnik pospolity jest bardzo ciekawą rośliną o wielu właściwościach zdrowotnych, która ostatnimi czasy została nieco zapomniana, z jakiej przyczyny? Niestety kopytnik ze względu na obecność toksycznych substancji może być stosowany wyłącznie pod ścisłą kontrolą lekarza, istnieje też sporo przeciwwskazań do stosowania rośliny. Kopytnik pospolity mimo udowodnionej toksyczności, nadal pozostaje jednak rośliną o właściwościach leczniczych, która w pewnych sytuacjach może mieć zbawienny wpływ na zdrowie. Kiedy warto stosować kopytnik pospolity i na co pomaga korzeń oraz zioło?
Kopytnik pospolity – na choroby dróg oddechowych
Kopytnik pospolity najczęściej wykorzystywany jest do leczenia chorób dróg oddechowych, zioło pomaga pozbyć się zalegającej w płucach wydzieliny. Roślina jest wykorzystywana również w leczeniu zaburzeń miesiączkowania. Na co jeszcze pomaga kopytnik pospolity?
- ułatwia wykrztuszanie wydzieliny z płuc
- pomaga leczyć zaburzenia miesiączkowania
- poprawia pracę serca poprzez wzmocnienie jego skurczy
- poprawia krążenie krwi
- działa przeciwbakteryjnie i przeciwwirusowo
- nalewka z kopytnika pospolitego ma działanie przeciwbólowe
- wykazuje działanie przeczyszczające
Kopytnik pospolity bywa wykorzystywany również w leczeniu alkoholizmu. Dodanie zioła do alkoholu jest przyczyną wymiotów i innych nieprzyjemnych dolegliwości ze strony układu pokarmowego, co sprzyja utraty chęci na spożywanie napojów alkoholowych.
Kopytnik pospolity – przeciwwskazania
Mimo wielu właściwości zdrowotnych kopytnik pospolity nie może być stosowany w nadmiarze, w pewnych przypadkach korzystanie z zioła jest też całkowicie zabronione. Kto nie może korzystać z kopytnika pospolitego? Z terapii kopytnikiem powinny zrezygnować kobiety ciężarne i karmiące. Zioło przed laty stosowane było w celu wywołania poronienia, jego właściwości powodują wymioty i skurcze mogące prowadzić do przedwczesnego przerwania ciąży. Zawartość toksycznych substancji w kopytniku pospolitym sprawia, że rośliny muszą unikać również kobiety karmiące piersią. W innych przypadkach dawki zioła powinien ustalać lekarz, po to, by uniknąć działań niepożądanych.