Kręgozmyk to choroba, która może się pojawić zarówno u dzieci, jak i u dorosłych oraz u osób starszych. Pojawia się na skutek urazów, choroby zwyrodnieniowej bądź nieprawidłowego rozwoju kręgosłupa.
Czym jest kręgozmyk?
Istota kręgozmyku, zwanego też spondylolistezą, jest przemieszczanie się kręgów względem siebie. Krąg znajdujący się wyżej przesuwa się do przodu w kierunku niżej położonego kręgu. Dzieje się tak, ponieważ w łuku kręgowym, tam gdzie łączą się wyrostki stawowe, pojawia się szczelina, tzw. kręgoszczelina. Chorobę charakteryzuje 5 stopni zaawansowania, które różnią się wielkością zmian i przyczyną ich rozwoju (źródło: https://www.ortopedio.pl/).
Rodzaje kręgozmyku
Występuje kilka rodzajów kręgozmyku, w zależności od okoliczności ich powstania i odcinka kręgosłupa, w którym się pojawia. Są to:
- kręgozmyk dysplastyczny – pojawia się na skutek nieprawidłowego wykształcenia się przejścia lędźwiowo-krzyżowego kręgosłupa i rozwija się zazwyczaj u dzieci i młodzieży;
- kręgozmyk urazowy – powstaje na skutek urazów, które powodują załamanie łuku kręgowego;
- kręgozmyk patologiczny – rozwija się u osób, u których występują patologiczne zmiany uszkadzające części międzywyrostkowe łuku kręgowego, spowodowane m.in. nowotworami lub wrodzoną łamliwością kości;
- kręgozmyk węzinowy – powstaje po uszkodzeniu części międzywyrostkowej łuku kręgowego, występuje u osób dorosłych;
- kręgozmyk zwyrodnieniowy – rozwija się u chorych na zwyrodnienie kręgosłupa; charakteryzuje go niestabilność międzykręgowa; rozwija się zwykle u osób starszych.
Kręgozmyk – objawy
Objawy kręgozmyku umiejscawiają się w dolnym odcinku kręgosłupa lędźwiowego. Jest to promieniujący ból, który dociera od miejsca, w którym przemieszczają się kręgi do kończyn dolnych. Dolegliwości nasilają się podczas siadania i wstawania. Oprócz nich chorzy z kręgozmykiem mogą uskarżać się na pogorszenie sprawności ruchowej, a także zaburzenia czucia, mięśni i neurologiczne.
Leczenie kręgozmyku
Kręgozmyk można leczyć zachowawczo poprzez unieruchomienie i leżenie w łóżku w ostrych przypadkach. Kiedy dolegliwości się zmniejszą włączana jest rehabilitacja. Pacjenci używają też sznurówki ortopedycznej, która służy do częściowego unieruchomienia i stabilizacji kręgosłupa. Chorzy powinni też unikać jego obciążania. Leczenie u osób powyżej 2. stopnia zaawansowania kręgozmyku obejmuje operację wykonywaną metodami, takimi jak:
- rekonstrukcja węziny,
- spondylodeza kręgów,
- repozycja i stabilizacja kręgów.