Leczenie alkoholizmu: jak wygląda i dlaczego jest konieczne? W 2018 roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) opublikowała raport, z którego wynikało, że w samym 2016 roku z powodu nadmiernego spożycia alkoholu zmarło na świecie ponad 3 miliony osób. Oznacza to, że skala problemu jest ogromna. Istnieją jednak pewne metody leczenia, które pomagają uzależnionym osobom porzucić nałóg i zapobiec chorobom czy nawet śmierci. Jak wygląda leczenie alkoholizmu?
Charakterystyka choroby alkoholowej
Po tym jak WHO nadało alkoholizmowi odpowiedni numer w powszechnie obowiązującej klasyfikacji znanych na świecie schorzeń, oficjalnie uznawany jest on za chorobę. Alkoholizm to zaburzenie psychiczne, które fizycznie i psychicznie zmusza chorego do spożywania alkoholu etylowego. Uzależnienie to może mieć np. podłoże genetyczne. Osoby, których członek najbliższej rodziny miał problemy z alkoholem, mogą być bardziej podatne na popadnięcie w nałóg.
Oprócz tego przyczyny problemu mogą być też: psychologiczne, hormonalne, socjologiczne. Mechanizm rozwijania się uzależnienia ma natomiast bezpośredni związek z cyklicznym lub ciągłym spożywaniem alkoholu w nadmiernych ilościach.
Dlaczego leczenie alkoholizmu jest koniecznie?
Uzależnienie od alkoholu potrafi wywrócić do góry nogami całe życie. Osoba chora podporządkowuje wszystko nałogowi, przez co może stracić pracę i kontakt z bliskimi, popaść w problemy finansowe, wycofywać się z życia towarzyskiego itp. Oczywiście choroba alkoholowa wywołuje też fizyczne skutki.
Powikłania spowodowane nadmiernym spożywaniem alkoholu to: marskość wątroby, niedożywienie i wyniszczenie organizmu, przewlekłe zapalenie trzustki, zaburzenia układu nerwowego (zaburzenia czucia, mrowienie, drętwienie, niedowład, porażenie poszczególnych części ciała oraz pogorszenie widzenia), choroby serca oraz zaburzenia układu hormonalnego. Alkoholizm może być też bezpośrednią przyczyną śmierci. To właśnie dlatego leczenie uzależnienia jest tak ważne.
Leczenie alkoholizmu poprzez psychoterapię
Metoda leczenia alkoholizmu powinna być uzależniona od przyczyny powstania nałogu. U każdej osoby podłoże może być zupełnie inne i na tej podstawie powinno się dobierać odpowiednie metody. Najczęściej jednak stosuje się psychoterapię, która pozwala dotrzeć do źródła problemu. Specjaliści pracujący z pacjentem wykorzystują elementy terapii poznawczej i behawioralnej, które pomagają wykreować motywację do walki z uzależnieniem, a także inne metody pozwalające rozpoznać mechanizmy, które kierują chorym. Najczęściej już na pierwszym etapie leczenia znaleźć można przyczynę zaburzenia.
Istnieje wiele ośrodków, które oferują uzależnionym kompleksowe plany terapii i pomoc w walce z chorobą. Przykładową ofertę znaleźć można tutaj terapiaiwonicz.pl.
Farmakologiczne leczenie alkoholizmu
Należy pamiętać, że farmakologiczne leczenie alkoholizmu nie może być jedyną metodą walki z uzależnieniem. Leki stosuje się zazwyczaj jako środek wspomagający w terapii. Niektóre okoliczności wymagają stosowania farmakologii, jednak trzeba pamiętać, że w leczeniu choroby alkoholowej ważne jest dotarcie do źródła problemu.
Leki najczęściej stosuje się, gdy:
- pacjent w trakcie terapii nie jest w stanie utrzymać abstynencji,
- pacjent cierpi na inne poważne choroby lub schorzenia,
- stan zdrowia uzależnionego wymaga jak najszybszej redukcji ilości spożywanego alkoholu.
Objawy alkoholowego zespołu abstynencyjnego
Wiele uzależnionych osób próbuje walczyć z nałogiem i decyduje się na rozpoczęcie terapii, jednak po pewnym czasie wraca do spożywania alkoholu. Dlaczego tak się dzieje? Przyczyną takiego zachowania jest alkoholowy zespół abstynencyjny, czyli reakcja organizmu na nagłe odstawienie alkoholu.
Objawy niekiedy są tak uciążliwe, że uzależniony bardzo szybko wraca do nałogu. Podzielić je można na niepowikłane oraz powikłane. Do tych pierwszych zalicza się m.in.: nudności, wymioty, bóle głowy, drgawki, zaburzenia snu oraz ogólne osłabienie. Natomiast objawy powikłane to m.in.: majaczenie alkoholowe, napady padaczkowe oraz halucynacje.