Każdy człowiek narażony jest na uszkodzenia ciała, wskutek którego powstają rany. Mogą to być zwykłe zadrapania lub bardziej skomplikowane uszkodzenia skóry, mięśni i ścięgien.
Osoby, które przeszły zabiegi chirurgiczne mogą cierpieć z powodu słabo gojących się obszarów pooperacyjnych. Leczenie ran pooperacyjnych jest bardzo ważne dla zdrowia każdego pacjenta, ponieważ chroni go to przed zainfekowaniem operowanych miejsc.
Leczenie ran pooperacyjnych
Podstawą leczenia ran pooperacyjnych jest codzienna procedura pielęgnacyjna w postaci zmiany opatrunków, jednak najpierw należy dokładnie oczyścić ranę specjalnym preparatem do dezynfekcji. Takie czynności powinny być przeprowadzane trzy razy dziennie.
Jeżeli rana słabo się goi i pojawiają się zmiany zapalne lekarze podają pacjentom antybiotyki, aby zahamować dalszy ich rozwój. Ponadto warto zadbać o regularne przyjmowanie zestawów witaminowych z mikroelementami, dzięki czemu proces zdrowienia przebiega szybciej.
Uszkodzenie skóry i tkanek
W przypadku pacjentów długo przebywających w pozycji leżącej w wyniku ucisku lub pocierania może dojść do powstania uszkodzenia skóry i tkanek w takim przypadku niezbędne jest leczenie owrzodzeń odleżynowych. Nieprzyjemną konsekwencją takiego stanu jest przykry zapach wydostający się z rany, dlatego takie osoby powinny często przemywać odleżyny.
Należy pamiętać, że nieprawidłowo przeprowadzane leczenie odleżyn może doprowadzić do groźnych powikłań jeżeli do rany dostaną się bakterie. Obecnie można już nabyć specjalne opatrunki, które są chłonne, zabezpieczają ranę przed inwazją bakterii oraz wykazują funkcje bakteriobójcze jonów srebra.
W niektórych przypadkach, gdy leczenie odleżyn lub leczenie owrzodzeń nie przynosi efektów, lekarze decydują się na przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Podczas operacji usuwane są wszystkie zainfekowane a czasami już martwe tkanki, następnie lekarz wykonuje oczyszczenie rany preparatem odkażającym oraz zaopatruje ranę w dren. Dzięki takim zabiegom zbierająca się ropa może naturalnie wypływać z rany.
Podczas zabiegu lekarz pobiera próbkę ropy i przekazuje do badań laboratoryjnych, które pozwolą zidentyfikować bakterię odpowiedzialną za stan zapalny i wdrożyć odpowiednie leczenie pooperacyjne. W poważniejszych przypadkach, gdy wskutek odleżyn powstaną blizny pacjent może poddać się zabiegom kosmetycznym niwelującym nieefektownie wyglądającą skórę.