Zaćma, zwana też kataraktą, to postępujące mętnienie soczewki oka. Nieleczona może prowadzić do całkowitej ślepoty. Jedynym sposobem jej leczenia jest operacyjne usunięcie zmętniałej soczewki. Nie ma się jednak czego obawiać – operacja usunięcia zaćmy to jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów okulistycznych na świecie.
Przed zabiegiem – wizyta kwalifikacyjna
Przed przystąpieniem do operacji usunięcia zaćmy pacjent musi przejść szereg badań, które potwierdzą, że może on do niej przystąpić. Wizyta kwalifikacyjna rozpoczyna się od szczegółowego wywiadu medycznego, a następnie przechodzi się do wykonania badań. Wszystkie informacje zebrane podczas wizyty kwalifikacyjnej mają na celu dobranie odpowiedniej soczewki.
Jak przebiega operacja zaćmy?
Zabieg usunięcia zaćmy trwa zazwyczaj od 15 do 30 minut. Najpierw pacjent jest do niego odpowiednio przygotowywany – podawane są krople znieczulające, dzięki którym podczas zabiegu nie odczuwa się najmniejszego dyskomfortu. Operacja polega na usunięciu starej soczewki i wszczepieniu na jej miejsce nowej – sztucznej. Do tego celu wykorzystywany jest laser.
Operacja zaćmy – rekonwalescencja
Pacjent od razu po zabiegu jest w stanie samodzielnie opuścić klinikę. Warto pamiętać o tym, że przez kilka dni nie należy się przemęczać. Wystrzegajmy się dźwigania ciężarów i nadmiernej aktywności fizycznej. Odpoczynek przyspieszy proces rekonwalescencji po operacji zaćmy. Wskazane jest również prowadzenie higienicznego trybu życia i oczywiście używanie kropli do oczu zgodnie z zaleceniami lekarza. Po operacji może utrzymywać się uczucie obcego ciała w oku – jest to całkowicie naturalny stan, który powinien minąć po kilku miesiącach, gdy zagoją się pooperacyjne rany.
Czy do zabiegu trzeba się przygotowywać?
Zabieg usunięcia zaćmy nie wymaga specjalnych przygotowań. Najważniejsze jest przejście wszystkich obowiązkowych badań. Oprócz tego w dniu operacji nie należy pić napojów, które mogą zwiększyć ciśnienie krwi (kawa, alkohol itd.). 6 godzin przed zabiegiem nie powinno się nakładać makijażu i nie używać żadnych kosmetyków, w których składzie znajduje się alkohol. Do zabiegu nie powinny przystępować osoby przeziębione oraz te, które niedawno przeszły udar lub zawał serca.
Pamiętaj o wizytach kontrolnych!
Pierwsze badanie kontrolne następuje już dzień po zabiegu. Jeśli operacja zakończyła się sukcesem, kolejna wizyta u okulisty powinna nastąpić dwa/trzy tygodnie później. Terminy następnych badań ustalane są indywidualnie. Ważne, aby pamiętać, że po zabiegu należy przebywać pod stałą opieką lekarską.