Ten rodzaj łysienia występuje u dorosłych i u dzieci. Pierwsze zauważalne objawy mogą wystąpić nawet w okresie dzieciństwa. Problem ten jest bardzo popularny i dotyczy wielu młodych osób. Im szybciej dojdzie do rozpoczęcia leczenia, tym utracone zostanie mniej włosów.
Łysienie plackowate: czym jest i jaki jest przebieg choroby?
Jest to choroba skórna o nieustalonej jak na razie etiopatogenezie. Objawia się występowaniem trwałych lub przejściowych ognisk łysienia. Skóra w obrębie wyłysiałych placków nie posiada cech zapalenia (np. zaczerwienienie). Choroba występuje często jako bardzo rozległe i długotrwałe wyłysienie. Doprowadzić to może do problemów psychologicznych, które będą polegały na wstydzeniu się choroby oraz problemem z akceptacją siebie. Miejsca łysienia charakteryzują się różnym kształtem i wielkością. Łysienie dotyczy głównie okolic owłosionej skóry głowy, czasem jednak może przybrać postać łysienia innych owłosionych części ciała. Zazwyczaj choroba pojawia się nagle, a jej przebieg w zależności od pacjenta jest zróżnicowany i różnie nasilony. Wyróżnia się trzy typy łysienia plackowatego. Pierwszy z nich to łysienie uogólnione, które obejmuje nie tylko skórę głowy, ale także inne części ciała. Drugi to łysienie zwykłe, które charakteryzuje się okrągłymi lub owalnymi ogniskami na skórze głowy. Trzeci i ostatni rodzaj to łysienie całkowite, które dotyczy tylko skóry głowy.
Przyczyny i diagnostyka łysienia plackowatego
Przyczyny choroby nadal nie zostały do końca zbadane. Naukowcy twierdzą, że choroba ta może być dziedziczona. Wpływ na rozwój choroby może mieć także występowanie chorób autoimmunologicznych, chroniczny stres, a także przyjmowane leki. Diagnostyka choroby polega na udaniu się do lekarza, który pozwoli rozpoznać schorzenie. U większości pacjentów nie trzeba przeprowadzać badań-wystarczy natomiast dokładnie obejrzenie skóry głowy. Czasem lekarz zleca dodatkowe badania krwi lub bada wycinek skóry głowy pod mikroskopem.
Leczenie i zapobieganie chorobie
Wszelkie zabiegi oraz stosowane leczenie lekarz dobiera indywidualnie w zależności od przypadku. W leczeniu stosuje się miejscowo minoksydil, który odżywia mieszki włosowe. Lekarze zalecają także różnego rodzaju zabiegi, a medycyna estetyczna oferuje ich szeroki wybór. Jednym z nich jest terapie UVA/UVB, która polega na działaniu światła na skórę głowy. Skuteczne okazują się metody polegające na wstrzykiwaniu mieszanek odżywczych np. peptydów, kwasu hialuronowego, podtlenku azotu, dwutlenku węgla. Substancje te pobudzają odnowę włosów i powodują ochłodzenie tkanek. Zapobieganie łysieniu plackowatemu to przede wszystkim prawidłowa dieta o niskim indeksie glikemicznym, a także unikanie stresu. Warto zainwestować również w dobrej jakości kosmetyki naturalne. Łysienie plackowate to bardzo często występująca choroba, jednak wczesne jej wykrycie znacznie ułatwi proces leczenia.