Łysienie to problem, który w pewnym wieku dotyczy ponad 80 procent mężczyzn. Przyczyn łysienia może być kilka. Wszystkie z nich można leczyć lub chociażby złagodzić przebieg wypadania włosów.
Samych metod leczenia jest obecnie dość dużo. Dlatego poniżej opiszę jedynie metody typowo medyczne.
Stosowanie odżywek
Kuracja ta polega na wcieraniu we włosy oraz skórę głowy odżywek lub maści zawierających zestaw witamin (A. B6 i E) oraz innych składników odżywczych (cynk, keratyna i proteiny). Kuracja ta musi być stosowana w trybie ciągłym, gdyż jej zaprzestanie powoduje nawrót objawów.
Leczenie farmakologiczne
Leczenie farmakologiczne przeważnie polega na stosowaniu preparatów na bazie finasterydu lub minoksydylu (np. posiadający bardzo dobre opinie lekarzy i pacjentów lek Loxon 2 – tutaj można przeczytać o nim więcej). Terapie te powodują „przywrócenie do życia” uszkodzonych mieszków włosowych i w konsekwencji odrastanie włosów.
Kuracja ta, podobnie jak kuracja odżywkami, musi być stosowana ciągle, gdyż jej zaniechanie powoduje ponowne uszkodzenie mieszków włosowych i zahamowanie ich funkcji.
Mezoterapia
Mezoterapia to terapia polegająca na wstrzykiwaniu w skórę głowy odpowiednio przez lekarza dobranych preparatów. Metoda ta przynosi zadowalające i długotrwałe efekty.
Plusem jest to, że wystarczy od 4 do 6 zabiegów, aby przywrócić prawidłowy wzrost włosów na długi okres, a przy pewnej dozie szczęścia nawet na stałe. Niestety minusem tego typu terapii jest jej bolesność – wstrzykiwanie preparatu pod skórę jest bardzo nieprzyjemne.
Laseroterapia
Laseroterapia to najzwyczajniej w świecie rodzaj naświetlania. Za pomocą odpowiednio dobranego światła, komórki cebulek włosowych pobudzane są do lepszego metabolizmu i ponownego wzrostu. Zabieg jest co prawda bezbolesny, ale terapia trwa co najmniej rok, a skuteczność tej terapii jest inna w każdym indywidualnym przypadku.
Przeszczep włosów
Na koniec terapia, która stosowana jest w najcięższych przypadkach, gdy inne terapie nie przyniosły pożądanych efektów. Przeszczep włosów to kuracja składająca się z dwóch etapów wykonywanych podczas jednego zabiegu.
Pierwszy etap to pobranie cieniutkich pasemek włosów z obszarów głowy, na których jeszcze rosną. Drugim etapem jest ich wszczepienie w miejscu dotkniętym łysieniem. Zabieg – jeśli przeszczep się przyjmie, co nie zawsze się udaje – jest bardzo skuteczny, ale niestety ma też swoje minusy. Nawet udany przeszczep, przede wszystkim, nie powoduje zwiększenia ilości włosów.
Ponadto nie likwiduje on przyczyny łysienia, a co za tym idzie przeszczepione włosy po jakimś czasie wypadną, tak jak te „oryginalne”.