Na występowanie żylaków narażona jest większość społeczeństwa. Problem ten dotyczy w szczególności kobiet po 40. roku życia, ale zachorować może każdy. Istnieje szereg sposobów na leczenie żylaków. Jednym z nich jest noszenie odpowiednich produktów uciskowych, które posiadają właściwości przeciwżylakowe. Zalicza się do nich również podkolanówki.
Żylaki kończyn dolnych są workowatymi albo wrzecionowymi poszerzeniami żył powierzchownych, które często są poskręcane i wydłużone. Do powstania żylaków dochodzi głównie wskutek zaburzenia krążenia w nogach. Wówczas prowadzi to do niewydolności zastawek żylnych, a w rezultacie do cofania się i zalegania krwi i poszerzania naczynia.
Czynnikami sprzyjającymi powstawaniu żylaków są między innymi zastoje żylne pojawiające się przy długotrwałym staniu, podwyższone ciśnienie w żyłach, na przykład podczas ciąży czy podnoszenia ciężarów. Także problem ten dotyka częściej osób otyłych oraz korzystających z hormonów – tabletek antykoncepcyjnych, hormonalnej terapii zastępczej.
Kompresoterapia – leczenie żylaków uciskiem
Wśród różnych metod leczenia żylaków – farmakoterapii oraz leczenia operacyjnego – znajduje się także kompresoterapia. Jest to leczenie zachowawcze, które polega na wywieraniu na kończyny odpowiedniego ucisku. To skuteczna, bezinwazyjna metoda leczenia polecana na każdym etapie choroby, a także jako element profilaktyki.
Wyroby uciskowe takie jak rajstopy, pończochy czy podkolanówki uciskowe wywołują nacisk na powierzchnię nóg. Wówczas możliwe jest łatwiejsze wchłanianie się obrzęków i przeciwdziałanie ich tworzeniu. Dochodzi do poprawy cyrkulacji krwi, zredukowania średnicy poszerzonych żył, łatwiejszego zamykania się zastawek. W rezultacie prowadzi to do przywrócenia fizjologicznego krążenia krwi. Już nawet po jednym dniu noszenia takich wyrobów pacjent może zauważyć dużą różnicę!
Kiedy warto wybrać podkolanówki uciskowe?
Jak wspomnieliśmy, do wyboru mamy różne wyroby uciskowe, do których zaliczają się również podkolanówki. Są to wygodne w używaniu i wszechstronne produkty, które mogą być noszone pod spodnie oraz długie spódnice. Są one bardzo wygodne dla osób, które nie przepadają za rajstopami czy pończochami.
W sprzedaży możemy znaleźć szeroką gamę podkolanówek medycznych o właściwościach uciskowych. Dobieramy je pod kątem ich rozmiaru (tutaj konieczne będzie zmierzenie nogi w kilku punktach), rodzaju palców (otwarte albo zamknięte), stopnia ucisku (w doborze powinien pomóc nam lekarz), a także długości (długie albo krótkie). Oczywiście, możemy również wybrać kolor, który najbardziej nam odpowiada. Dobrze firmy produkujące podkolanówki uciskowe mają kilka różnych kolorów do wyboru – cieliste, granatowe, szare, czarne.
Wskazania do noszenia podkolanówek uciskowych:
- żylaki z towarzyszącymi obrzękami
- noga obrzęknięta, bolesna, „ciężka”
- obrzęki chłonne
- obrzęki nóg i powiększające się żylaki u kobiet ciężarnych
- obrzęki po stłuczeniach, złamaniach i zwichnięciach
- po przebytym zakrzepowym zapaleniu żył (przy obrzękach i bólach)
- po zagojeniu się niewielkich owrzodzeń żylakowych
- przedoperacyjna i pooperacyjna profilaktyka zakrzepowego zapalenia żył
- słoniowacizna nóg i goleni
- zakrzepy żył powierzchniowych i głębokich
Gdzie zakupić podkolanówki uciskowe?
Podkolanówki możemy zakupić obecnie w wielu sklepach. Są dostępne między innymi w aptekach, w sklepach medycznych, a także w sklepach internetowych. W tych ostatnich możemy liczyć na najszerszy wybór i przystępne ceny.
Na zakupy podkolanówek uciskowych i innych prozdrowotnych wyrobów zaprasza sklep internetowy ZdroweNogi24. Z jego ofertą można zapoznać się już teraz pod adresem: https://zdrowenogi24.pl/20-podkolanowki-przeciwzylakowe.