Występowanie natrętnych myśli jest głównym objawem nerwicy natręctw, nazywanej również zaburzeniem obsesyjno-kompulsyjnym. Mogą one przyjmować różną postać, np. luminancji, obsesyjnego lęku przed brudem i przybraniem na wadze czy myśli autodestrukcyjnych. Nerwicy natręctw często towarzyszy lęk, depersonalizacja i objawy depresji, w tym: poczucie beznadziejności i bezużyteczności. Leczenie zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych jest procesem długotrwałym, wymagającym połączenia: farmakoterapii z psychoterapią.
Nerwica natręctw – czym jest i jak się objawia?
Nerwica natręctw jest zaburzeniem psychicznym, charakteryzującym się występowaniem natrętnych myśli lub/i zachowań kompulsyjnych (przymusowych). Osoby, zmagające się tą chorobą przejawiają problemy w sferze społecznej – trudno im zbudować trwałe relacje z drugą osobą, często też są niezrozumiane przez społeczeństwo. Głównym wyznacznikiem zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych jest występowanie irracjonalnych, obsesyjnych i natrętnych myśli, które przywoływane są w sposób nieintencjonalny. Próba ich pozbycia się generuje: lęk, strach i cierpienie. Myśli te mogą przyjmować różną postać, w tym: wulgarnych i bluźnierczych opinii podczas przebywania, np. w kościele, narastającej niepewności, która dotyczy zwykle rzeczy błahych, jak np. pozostawienia otwartych drzwi, natrętnych impulsów, np. by zachować się agresywnie w stosunku do bliskiej osoby, luminancji – kilkugodzinnego analizowania trudnych tematów. Nerwicy natręctw bardzo często towarzyszą: zaburzenia lękowe, depersonalizacja (poczucie braku kontaktu ze światem), tiki nerwowe, lęk przed brudem, zarazkami i ostrymi przedmiotami. Osoby, które zmagają się z tą chorobą bardzo często nie uświadamiają sobie swojego problemu. W ich przypadku pomocna może okazać się terapia indywidualna pod okiem doświadczonego psychoterapeuty.
Leczenie zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych
Leczenie nerwicy natręctw jest procesem czasochłonnym, wymagającym dużej dozy cierpliwości zarówno ze strony osoby chorej, jak i jej najbliższych. Najlepsze rokowania daje połączenie psychoterapii z farmakoterapią. Jedną z najskuteczniejszych metod leczenia zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych jest terapia poznawczo-behawioralna, która skupia się na wyeliminowaniu potrzeby rozpamiętywania i wracania do przeszłości. Podczas trwania takiej terapii indywidualnej psychoterapeuta wciela się w rolę nauczyciela, a pacjent ucznia, wypełniającego zadania i polecenia. Niekiedy w leczeniu nerwicy natręctw stosuje się terapię behawioralną, polegającą na ekspozycji i powstrzymania reakcji (natrętnych myśli lub kompulsyjnych zachowań). Oprócz tego w leczeniu zaburzeń obsesyjno-kompulsyjnych wykorzystuje się farmakoterapię, w tym przede wszystkim trójpierścieniowe leki przeciwdepresyjne.