Zespół AZS coraz częściej dotyka dzieci i dorosłych. Jak sobie radzić z wrażliwą i podatną na alergie skórą? Jak powinno przebiegać nawilżanie skóry atopowej? Oto kilka wskazówek specjalnie dla Ciebie.
Atopowe zapalenie skóry – jak postępować?
Masz stwierdzone atopowe zapalenie skóry i nie wiesz jakie produkty stosować każdego dnia, aby zminimalizować podrażnienia i ból? Pamiętaj o tym, że każda skóra jest zupełnie inna i to, co sprawdza się u innej osoby niekoniecznie może sprawdzić się także u Ciebie. W związku z tym najwłaściwszym rozwiązaniem jest konsultacja dermatologiczna, a następnie zakup kilku produktów kosmetycznych różnych producentów. W ten prosty sposób możesz dokładnie przetestować kilka różnych kosmetyków i dowiedzieć się który z nich jest najlepszy dla Twojego rodzaju skóry. Przede wszystkim skóra atopowa wymaga nieustannej pielęgnacji. Należy pamiętać nie tylko o podstawowych zasadach higieny, ale także o nawilżaniu skóry oraz natłuszczaniu jej przy użyciu specjalnych balsamów lub emulsji. W ten sposób można jedynie zmniejszyć odczuwalne objawy związane z AZS.
Pielęgnacja i nawilżanie skóry atopowej
Nawilżanie skóry atopowej powinno być dokładnie przemyślane. Najpierw zaleca się dokładne umycie ciała tak, aby nieco rozmiękczyć skórę i ułatwić sobie późniejsze etapy pielęgnacji. Dzięki temu skóra wrażliwa o wiele lepiej wchłania substancje zawarte w kremach i innych produktach kosmetycznych przeznaczonych do pielęgnacji. Jednak, co ciekawe – nie należy kąpać się przed każdym planowanym zabiegiem pielęgnacyjnym. Dla optymalnej higieny wystarczy tylko raz dziennie, a nie za każdym razem ilekroć posmarujesz skórę atopową kremem lub emulsją!
Przede wszystkim w trakcie kąpieli warto delikatnie natłuścić skórę za pomocą emulsji lub oliwki do ciała. Wybór kosmetyku należy uzgodnić z dermatologiem, ale zaleca się przetestowanie wielu różnych preparatów. Kosmetyki należy wybierać mając na uwadze stopień suchości własnej skóry i jej aktualny wygląd. Oliwki oraz emulsje mają większe właściwości natłuszczające od standardowych kremów czy balsamów do ciała. Jeśli chcesz uniknąć wrażenia zbyt natłuszczonej skóry – wybierz emulsję lub mleczko do ciała. Dzięki temu Twoja skóra będzie nawilżona a nie lepka.
Jeśli na powierzchni skóry występuje bardzo dużo podrażnień to doskonale sprawdzą się preparaty z ichtiolem. Ten składnik jest odpowiedzialny za to, że chroni przed bakteriami i rozwojem infekcji. Jednak zawsze warto upewnić się, że dany kosmetyk jest dobry dla Twojej skóry i nie powoduje alergii. Wystarczy posmarować niewielki fragment skóry danym specyfikiem, aby się o tym przekonać. Do pielęgnacji atopowej skóry szczególnie polecane są mleczka o działaniu nawilżającym. Warto wybierać takie, które przeznaczone są do pielęgnacji całego ciała i mają bardzo delikatną konsystencję. Mile widziane są takie składniki jak: gliceryna czy bisabolol, które mają dodatkowe właściwości obniżające poziom rogowacenia i łuszczenia się skóry.
O czym jeszcze warto pamiętać? Nawilżanie skóry atopowej zajmuje trochę czasu, ale warto zrobić to dokładnie, aby zmniejszyć odczuwane objawy. Najczęściej stosuje się też różnego rodzaju emulsje nawilżające, które dają skórze nienasyconych kwasów tłuszczowych i łagodzą objawy swędzenia czy pieczenia. Można wykorzystać też maści natłuszczające np. z witaminą A, które dodatkowo osłaniają skórę i szybko ją regenerują, co ma wpływ na szybsze gojenie się ran.
Więcej informacji: http://www.eloderm.pl/artykul/27,prawidlowe-nawilzanie-skory-w-14-krokach.html