Badania profilaktyczne – wstępne, okresowe, kontrolne
Medycyna pracy w Krakowie
Medycyna pracy w Krakowie obejmuje badania mające na celu określenie indywidualnych predyspozycji pracownika do pracy na określonym stanowisku w określonych warunkach lub ma wskazać przeciwwskazania do podejmowania określonych działań jak np. wielogodzinną pracę siedzącą przed monitorem komputera . W tym zakresie uwzględnia się wszelkie czynniki szkodliwe i uciążliwe występujące w danym środowisku pracy np.:
– obsługa komputera do 4 godzin przed ekranem lub powyżej 4 godzin przed ekranem
– praca na wysokościach
– praca w porach nocnych
oraz w zależności od sektora zatrudnienia wiele innych czynników o charakterze chemicznym czy biologicznym.
Badania medycyny pracy – typy
Istnieje kilka zróżnicowanych względem przeznaczenia badania medycyny pracy. Na to, jakie będziesz musiał wykonać zależy od wielu zmiennych, okresu pracy, nowej umowy, awansu bądź zmiany zajmowanego stanowiska.
Badanie wstępne – kierowane są na nie następujące osoby:
– nowych pracowników przed rozpoczęciem pracy
– pracowników, którzy zmienili stanowisko pracy
– pracowników, których profil zawodowy uległ zmianie – w przypadku pojawienia się nowych zagrożeń.
Badania okresowe – kierowane są do następujących osób:
– osoby już pracujące na danym stanowisku przed upływem ważności poprzedniego świadectwa.
Badania kontrolne – kierowane są następujące osoby:
– każdego pracownika, który przebywał na zwolnieniu lekarskim dłużej niż 30 dni; Pracownik powinien poddać się badaniom w celu uzyskania orzeczenia lekarskiego przed ponownym przystąpieniem do pracy.
Skierowanie na badania medycyny pracy profilaktyczne
Specjalista, lekarz z uprawnieniami przeprowadza badanie na podstawie oryginału skierowania na badania medycyny pracy wystawionego przez Pracodawcę. Dokument ten jest przechowywany w dokumentacji medycznej pacjenta i zawiera informacje o zagrożeniach i czynnikach szkodliwych występujących na danym stanowisku pracy.
Prawidłowo wypełnione skierowanie powinno:
– być dokładne i czytelne
– zawierać wszystkie niezbędne dane i informacje dotyczące danego stanowiska pracy
– być opatrzone wymaganymi pieczęciami (pieczęć firmowa z numerem REGON) oraz podpisem osoby upoważnionej do wystawienia skierowania (specjalista ds. BHP lub osoba znająca środowisko pracy, np. kierownik danego działu)
– wypełnione w języku polskim wraz z nazwą stanowiska pracy
Pracownicy zgłaszający się na badania powinni posiadać skierowanie, które jest ważne 3 miesiące od daty wystawienia.
Skierowanie na badania z zakresu medycyny pracy jest dokumentem urzędowym. Dlatego ważne jest, aby informacje w nim zawarte były aktualne. Pracodawca ponosi odpowiedzialność za treść tego dokumentu. Skierowanie może być istotnym dokumentem w postępowaniu sądowym, np. w przypadku wystąpienia u pracownika choroby zawodowej.
Badania sanitarno-epidemiologiczne dla pracowników
Komu niezbędne są badania sanitarno-epidemologiczne? Pracodawca musi zapewnić, aby pracownicy wykonujący zlecenia, przy których możliwe jest przeniesienie zakażenia na inne osoby, posiadali zaświadczenie lekarskie o przeprowadzonym badaniu dla celów sanitarno-epidemiologicznych. Pracownicy zobowiązani są również do posiadania ważnej książeczki do celów sanitarno-epidemiologicznych.