Przewlekła Obturacyjna Choroba Płuc (POChP) to jedna z najczęstszych chorób układu oddechowego. Szacuje się, że choruje nawet około 380 milionów ludzi na całym świecie. Wiele osób mających objawy choroby POChP lekceważy je i nie zgłasza się do lekarza, co opóźnia diagnostykę i leczenie. W naszym artykule wyjaśniamy, na jakie objawy mogące wskazywać na POChP należy zwrócić szczególną uwagę.
POChP może się rozwijać latami
Objawy choroby POChP początkowo są mało dokuczliwe i można je łatwo przeoczyć. Osoby chore często podkreślają, że podejrzewały u siebie jedynie infekcję dróg oddechowych, przeziębienie czy alergię wziewną. Z kolei palacze wyrobów tytoniowych zwykle bagatelizują objaw przewlekłego kaszlu, zrzucając go na karb swojego nałogu.
W ten sposób mogą minąć lata, zanim osoba mająca objawy choroby POChP w końcu zgłosi się do lekarza pierwszego kontaktu.
Najczęstsze objawy choroby POChP
Typowymi objawami Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc są:
- Przewlekły kaszel – mamy na myśli kaszel, który utrzymuje się przez dłuższy czas, zarówno rano i wieczorem, jak i w ciągu dnia (choć może się nasilać po przebudzeniu). W odróżnieniu od kaszlu astmatycznego nie ma charakteru napadowego. Nie można go również przypisać alergii czy infekcji.
- Przewlekła duszność – u osób z POChP duszność postępuje w czasie, nasilając się podczas wysiłku fizycznego. W zaawansowanym stadium choroby objaw ten może występować również w fazie spoczynkowej, utrudniając codzienne funkcjonowanie.
- Obniżona tolerancja wysiłku – osoba chora na POChP dużo szybciej się męczy, może mieć również trudności z wykonywaniem podstawowych czynności, jak wchodzenie po schodach, spacerowanie, z czasem także umycie się, ubranie czy przyrządzenie sobie posiłku. Stopniowo uzależnia się od pomocy innych.
- Przewlekłe odkrztuszanie plwociny – plwocina to wydzielina z płuc, często o ropnym charakterze, której odkrztuszanie w ciągu dnia, a szczególnie rano i wieczorem, może sugerować POChP. Jeśli plwocina zawiera skrzepy krwi, to należy jak najszybciej zgłosić się do lekarza, ponieważ ten objaw może świadczyć o groźnej chorobie układu oddechowego (w tym nowotworze).
Więcej o objawach choroby POChP czytaj na stronie internetowej https://oddychajmy.pl/podstawowe-objawy/.
Jak rozpoznać objawy POChP?
Trzeba wyraźnie podkreślić, że objawy Przewlekłej Obturacyjnej Choroby nie zawsze są na tyle jednoznaczne, aby można było je przypisać właśnie tej chorobie (często pierwsze podejrzenie pada np. na infekcję czy reakcję alergiczną).
Ważnym czynnikiem mogącym sugerować Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc jest to, czy osoba zgłaszająca niepokojące objawy znajduje się w grupie ryzyka POChP. Tworzą ją przede wszystkim palacze wyrobów tytoniowych po 40. roku życia (również ci, którzy rozstali się z nałogiem lub byli narażeni na palenie bierne).
POChP coraz częściej diagnozuje się także u osób, które nigdy nie paliły, natomiast były narażone na szkodliwe czynniki środowiskowe z tytułu wykonywanej pracy zawodowej, przede wszystkim pyły oraz gazy. Dlatego w grupie ryzyka Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc znajdują się m.in. górnicy, hutnicy, rolnicy, operatorzy maszyn budowlanych, pracownicy fizyczni, sprzątaczki, kosmetyczki, metalurdzy czy pracownicy zakładów chemicznych.
Wyjaśnijmy również, czym jest POChP. To choroba wywołana stanem zapalnym w układzie oddechowym, prowadzącym do nieodwracalnego uszkodzeniem dróg oddechowych i płuc. Przewlekłą Obturacyjną Chorobę Płuc klasyfikuje się obecnie jako chorobę ogólnoustrojową, która ma negatywny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu.
POChP mogą towarzyszyć inne schorzenia, takie jak: osteoporoza, cukrzyca, rak płuca, nadciśnienie tętnicze, choroba niedokrwienna serca, choroba tętnic obwodowych, zaburzenia rytmu serca, zespół metaboliczny, rozstrzenie oskrzeli czy refluks żołądkowo-przełykowy.
Co robić, gdy zauważymy u siebie objawy POChP?
Jeśli Ty lub ktoś z Twoich bliskich ma opisane objawy Przewlekłej Obturacyjnej Choroby Płuc, to należy możliwie jak najszybciej zgłosić się do lekarza pierwszego kontaktu. Lekarz POZ zbierze wywiad z pacjentem i przeprowadzi podstawowe badanie osłuchowe – w przypadku podejrzenia POChP lekarz skieruje pacjenta do poradni pulmonologicznej, gdzie będzie kontynuowana dalsza diagnostyka.
Jeśli lekarz z poradni stwierdzi obecność typowych objawów choroby POChP u pacjenta z czynnikami ryzyka zachorowania (np. palącego wyroby tytoniowe), to skieruje chorego na szczegółową diagnostykę, której podstawą jest badanie spirometryczne.