Każdy kto chociaż raz to przeżył, może potwierdzić, że ból zęba jest jedną z najgorszych dolegliwości. Bez specjalistycznej pomocy ciężko zapanować nad tym uciążliwym uczuciem. Co gorsze, brak szybkiej reakcji może sprawić, że zęba nie będzie dało się uratować.
W jakim celu udajemy się do dentysty?
Dział stomatologii bardzo się rozwinął. Gabinety dentystyczne oferują coraz więcej zabiegów, które mają na celu zagwarantowanie idealnego uśmiechu. Pierwszym krokiem do realizacji tego celu jest sprawdzenie, czy wszystkie zęby są zdrowe i czy są gotowe na kolejne zabiegi. Stomatologia zachowawcza i endodoncja to specjalności, które zagwarantują fachową pomoc w zakresie leczenia zębów.
Czym zajmuje się stomatologia zachowawcza?
Nazywana jest inaczej ogólną i jej głównym zadaniem jest dbanie o prawidłową higienę jamy ustnej oraz zapobieganie próchnicy oraz leczenie zębów, które już zostały przez nią zaatakowane. Celem jest tutaj wyleczenie zęba przy jednoczesnym zachowaniu jego estetycznego wyglądu oraz nienarażanie pacjenta na występowanie kolejnych ubytków. W trakcie wizyty pacjent dostaje pełną informację na temat stanu jamy ustnej oraz tego, jakie zabiegi higieniczne mogą odwlec w czasie kolejną wizytę. Najczęściej polecane są tutaj usuwanie kamienia nazębnego, piaskowanie, lakierowanie i polerowanie.
Jeśli jednak na te zabiegi jest za późno, bo zęby zaczęły się psuć, lekarz doradzi odpowiednie leczenie. Pacjenci trafiają do gabinetu najczęściej celu leczenia próchnicy, wypełniania ubytków, leczenie pourazowych zębów stałych, leczenie kanałowe oraz odbudowa korony zębowej.
Stomatologia zachowawcza a endodoncja
Jak widać, stomatologia zachowawcza jest zbiorem zabiegów, na które decydują się pacjenci, których ubytki zębowe nie są zbyt duże. Jednak w sytuacji, gdy próchnica się pogłębia, konieczne jest zdecydowanie się na leczenie kanałowe. Zwane również endodoncją jest stosowane w przypadku,gdy ząb jest trudny do uratowania. Sam zabieg polega na sprawdzeniu wnętrza komory zęba i kanałów przy pomocy narzędzi piłująco- penetrujących oraz mikroskopów operacyjnych. Następnym etapem po sprawdzeniu głębokości kanału zębowego, jest jego wypełnienie.
Jak często należy chodzić do dentysty?
Wiele osób unika dentysty, lecz jeśli chce się uniknąć bolesnych zabiegów, należy się umówić na wizytę co najmniej dwa razy do roku. Nawet jeśli zęby są zdrowe, warto posłuchać rad stomatologa na temat prawidłowej higieny zębów. Często dentyści oferują również zabiegi oczyszczające na zęby jak piaskowanie i ściąganie kamienia, które pomagają utrzymać zęby w zdrowiu.
Źródło: Dentysta Kraków