Jako opiekunka osób starszych z pewnością na co dzień spotykasz się z sytuacjami stresującymi oraz wymagającymi odpowiedniego przygotowania. Jedną z nich może być oddelegowanie przez agencję pracy do sprawowania opieki nad diabetykiem. Przekonaj się, jak zapewnić mu odpowiednie warunki i złagodzić objawy choroby.
Odpowiednia dieta to podstawa
Druzgocąca większość diabetyków cierpi na cukrzycę typu II, której ryzyko wzrasta wraz z wiekiem. W związku z tym liczna część opiekunek seniorów regularnie styka się z tym schorzeniem i powinna potrafić podjąć odpowiednie kroki w przypadku wystąpienia hipo- i hiperglikemii. Równie ważna jest jednak codzienna troska, w dużej mierze opierająca się na zbilansowanej diecie i umiarkowanej aktywności fizycznej.
Jadłospis osoby chorej na cukrzycę powinien składać się z niewielkich posiłków spożywanych o regularnych porach, co pozwoli zapobiegać wahaniom poziomu cukru we krwi. Należy restrykcyjnie przestrzegać proporcji, dotyczących zawartości tłuszczów, białek oraz węglowodanów. Surowo zabronione jest spożywanie alkoholu oraz cukrów prostych, które występują w słodyczach, owocach, sokach, mleku i białym pieczywie. Warto pamiętać, że ich źródłem jest także cukier biały – stąd zalecane jest zrezygnowanie z dosładzania napojów i potraw. Pozytywny efekt da również ograniczenie soli oraz picie dużej ilości płynów.
Sprzymierzeńcem w walce z cukrzycą jest aktywność fizyczna. Umiarkowany wysiłek pozwala nieco zapanować nad chorobą, a ponadto ma pozytywny wpływ na zdrowie, samopoczucie i spokojny sen. Wskazane są takie formy ruchu jak: spacery, nordic walking, joga czy basen.
Jak pomagać, by nie zaszkodzić?
Ważnym aspektem opieki nad diabetykiem jest dbanie o regularne przyjmowanie leków. Warto jednak zauważyć, że przepisy dotyczące czynności medycznych i pielęgnacyjnych w innych krajach bywają bardziej restrykcyjne niż w Polsce. W Niemczech opiekunka bez tamtejszego dyplomu pielęgniarki nie może wykonywać iniekcji, ani nawet podawać leków. Dozwolone jest jedynie nadzorowanie ich przyjmowania. Podobnie bywa ze zmianą opatrunków, co jest szczególnie istotne w przypadku pacjentów ze stopą cukrzycową. Dolegliwość ta jest szczególnie niebezpieczna i trudna do wyleczenia. W związku z tym opiekunka seniora chorującego na cukrzycę powinna zwrócić szczególną uwagę na prawidłową higienę stóp.
Skąd czerpać informacje?
Cukrzyca jest powszechną i poważną chorobą, która nieleczona prowadzi do przykrych konsekwencji i powikłań. Jej przebieg może mieć różne oblicza, jednak w każdej z nich istotna jest wnikliwa troska. W przygotowaniu się do sprawowania opieki nad diabetykiem w podeszłym wieku pomocne będą wszelkie publikacje naukowe, zalecenia lekarzy oraz informacje zawarte na stronie http://www.help24.info/.