Zdrowe i piękne zęby to atrybut doceniany przez wiele osób. Codzienna pielęgnacja zębów w postaci nitkowania, szczotkowania i płynu do płukania ust to absolutna podstawa. Gabinety stomatologiczne proponują zabiegi, które pomogą zapobiegać próchnicy u dzieci i dorosłych.
Codzienna profilaktyka
Profilaktyka odgrywa ogromną rolę w zapobieganiu próchnicy i sprzyja zachowaniu zdrowych zębów. Właściwa codzienna pielęgnacja pozwoli wyeliminować przykry zapach z ust oraz zmniejszy przebarwienia powstałe na skutek palenia papierosów, picia kawy lub herbaty. Codzienne dokładne szczotkowanie zębów szczoteczką o odpowiednio dobranym włosiu pozwoli pozbyć się resztek jedzenia i bakterii z uzębienia. Nitkowanie umożliwi wydobycie resztek pokarmu z przestrzeni międzyzębowych. Dobrym rozwiązaniem jest stosowanie płynu do płukania ust, który pomoże pozbyć się bakterii z jamy ustnej.
Fluoryzacja
Profilaktyka fluorkowa pomoże zapobiec próchnicy dzięki wprowadzeniu do szkliwa specjalnego preparatu wzbogaconego w jony fluoru. Szkliwo zostanie wówczas wzmocnione i będzie bardziej odporne na działanie czynników próchnicotwórczych. Dzięki fluoryzacji szkliwo będzie dokonywało procesów naprawczych w przypadku wystąpienia drobnych uszkodzeń. Przyjmowanie tabletek z fluorem to tzw. terapia endogenna, która stosowana jest tylko u dzieci. Fluor działa wówczas od wewnątrz na rozwijające się zęby. Druga metoda fluoryzacji to działanie endogenne, czyli umieszczenie jonów fluoru na szkliwie zębów metodą pędzlowania lub specjalnie przygotowanych okładów.
Lakowanie
Celem zabiegu lakowania jest uszczelnienie bruzd i zagłębień w strukturze zęba. Wykorzystuje się w tym celu specjalnie stworzoną mieszankę, która umieszczana jest na zębach. Zabieg kierowany jest głównie u dzieci, a przeprowadzić go należy do 3 miesięcy od pojawienia się zęba. Lakowanie pozwoli wyrównać bruzdy, w których gromadzi się pożywienie i bakterie. Pozwoli to uniknąć próchnicy.
Usuwanie kamienia nazębnego
Zabieg wykonywany w gabinecie dentystycznym przebiega z użyciem ultradźwięków, które nie powodują uszkodzenia szkliwa. Kamień nazębny tworzy się ze związków zawartych w ślinie, a jego powstawanie ma różną intensywność u poszczególnych pacjentów. Kamień zawiera bakterie, które odpowiadają za nieprzyjemny zapach z ust. Systematyczne usuwanie kamienia nazębnego pozwoli uniknąć chorób zębów i dziąseł. Pacjent odczuje natomiast przyjemne uczucie gładkości.
Piaskowanie
To zabieg usunięcia miękkiego osadu oraz przebarwień od kawy, papierosów lub herbaty. Wykonywany jest za pomocą specjalnego aparatu, który wyrzuca pod dużym ciśnieniem mieszankę wody i dwuwęglanu sodu. Podczas zabiegu pacjent nie odczuje bólu, a przeprowadzenie go jest w pełni bezpieczne dla szkliwa. Częstotliwość wykonywania zabiegu jest uzależniona od indywidualnych predyspozycji pacjenta.
Źródło: Stomatolog Kalisz