Prostatektomia to zabieg chirurgiczny polegający na usunięciu gruczołu krokowego wraz z pęcherzykami nasiennymi. Ponieważ coraz częściej nowotwór prostaty wykrywany jest we wczesnym stadium rozwoju, zabieg daje duże szanse na całkowite wyleczenie pacjenta. Jak wygląda prostatektomia i jak pacjent funkcjonuje po tym zabiegu?
Zabieg wycięcia gruczołu krokowego przeprowadza się we wczesnej fazie raka prostaty, kiedy nowotwór jest ograniczony wyłącznie do prostaty. Przy niskim poziomie PSA (antygenu gruczołu krokowego – markera nowotworu prostaty) oraz obecności guza niewykraczającego poza gruczoł krokowy, w dużej części przypadków rokowania po operacji są bardzo dobre. Zabieg może być wykonany metodą klasyczną lub laparoskopową.
Przed zabiegiem
Przed zabiegiem prostatektomii pacjent musi wykonać następujące badania:
– poziomu antygenu gruczołu krokowego – PSA,
– biopsję stercza,
– tomografię komputerową narządu,
– rezonans magnetyczny,
– w przypadku podejrzenia przerzutów do kości – scyntygrafię kośćca
Jak wygląda zabieg prostatektomii?
Operacja przeprowadzana jest w znieczuleniu ogólnym. Chirurg zwykle robi nacięcie na podbrzuszu pacjenta, czasem (rzadziej) zabieg przeprowadza się poprzez nacięcie w kroczu. Usuwany jest nowotwór wraz z całą prostatą oraz pęcherzykami nasiennymi. Po usunięciu prostaty cewkę moczową łączy się z pęcherzem i od razu wprowadzany jest cewnik, przez który pacjent będzie oddawał mocz przez ok. 2–3 tygodnie po zabiegu. Operacja trwa od 1 do 3 godzin. Pacjent pozostaje w szpitalu przez kilka dni.
Zalecenia pooperacyjne
Około czwartego dnia po zabiegu wykonywana jest cystografia, która ma za zadanie ocenić szczelność połączenia cewki moczowej z pęcherzem. Przez pewien czas po operacji pacjent oddaje mocz przez cewnik, który jest usuwany pod warunkiem, że mocz jest prawidłowy, bez domieszki krwi. Rana pooperacyjna goi się przez około dwa tygodnie. W ciągu 6 tygodni od wykonania zabiegu pacjent powinien prowadzić oszczędzający tryb życia i unikać intensywnej aktywności fizycznej oraz wysiłku.
W celu uniknięcia żylnej choroby zatorowo-zakrzepowej, pacjent powinien przyjmować heparynę drobnocząsteczkową, bandażować kończyny dolne, a także – w miarę możliwości – jak najszybciej wrócić do aktywnego trybu życia (w okresie, gdy nie grozi to już powikłaniami pooperacyjnymi).
Nietrzymanie moczu po prostatektomii oraz inne powikłania
Do powikłań po prostatektomii, oprócz wspomnianej choroby zatorowo-zakrzepowej, mogą należeć:
– zapalenie płuc (profilaktycznie zaleca się pacjentom wykonywanie ćwiczeń oddechowych),
– ejakulacja wsteczna (cofanie się nasienia podczas wytrysku do pęcherza moczowego),
– przejściowa impotencja,
– możliwość rozwoju nowotworu w torebce gruczołu (pacjent powinien być pod kontrolą urologiczną),
– wysiłkowe nietrzymanie moczu,
– przetoka moczowa.
Nietrzymanie moczu po prostatektomii to jedno z możliwych powikłań, które choć nie stanowi zagrożenia dla zdrowia, może być przyczyną stresu i dyskomfortu pacjenta. Dlatego zaleca się profilaktyczne ćwiczenia mięśni dna miednicy po operacji usunięcia prostaty, które mogą znacznie zminimalizować ryzyko pojawienia się takiego powikłania jak nietrzymanie moczu po prostatektomii. Ćwiczenia mięśni dna miednicy należą do podstawowych metod leczenia w przypadku pacjentów, u których nietrzymanie moczu po prostatektomii jednak nastąpiło. Znacznie przyspieszają one powrót prawidłowych funkcji zwieracza.
W czasie trwania leczenia i rehabilitacji pacjent może poprawić swój komfort, stosując odpowiednie wkładki chłonne lub bieliznę chłonną. Darmowe próbki produktów można zamówić na stronie https://www.tena.pl/mezczyzni/produkty/bezplatna-probka. Dzięki próbkom możesz wybrać produkt najlepiej dopasowany do Twoich potrzeb.