Protetyka zębów jest działem w stomatologii, który zajmuje się odtwarzaniem całego układu stomatognatycznego.
W jego skład wchodzi jama ustna z zębami, a także mięśnie, nerwy oraz stawy skroniowo-żuchwowe. Aby zęby mogły prawidłowo funkcjonować, należy zachować w jamie ustnej pewien „porządek”. W przypadku braków w uzębieniu, możemy mieć problem z innymi zębami, a także z mówieniem czy pobieraniem posiłków. Dlaczego?
Po co nam protezy stomatologiczne?
Brak zęba w środku powoduje różnorakie przesunięcia zębów – jednocześnie tych, które znajdują się obok wyrwy, jak i nad wyrwą. Te drugie przestają mieć stabilizację, wykrzywiają się w dziąsłach. Zębom po boku może zaniknąć korzeń, przez co po prostu wypadną, nawet jeżeli są zdrowe lub chociaż w dobrej kondycji. Proteza pozwoli na ominięcie takiej tragedii – przywracając jednocześnie wszystkie istotne funkcje układu stomatognatycznego.
Więcej informacji znajdziesz na witrynie Wrocławskiego stomatologia: https://acusdent.pl.
Dwa typy protez powinny nam pomóc. Wyróżniamy uzupełnienia stałe oraz ruchome. Różnią się one przede wszystkim sposobem trzymania się. Pierwsze są, jak sama nazwa wskazuje, na stałe. Pacjent nie zdejmuje ich, w przeciwieństwie do protez ruchomych, które należy wyjąć i oczyścić.
Proteza stała trzyma się na zębach na przykład za pomocą śrub. W grupie tych uzupełnień wyróżniamy: wkłady koronowe, koronowo-korzeniowe, licówki, same korony, a także mosty i implanty. Jeżeli chodzi o uzupełnienia ruchome – zaliczamy do nich protezy akrylowe i szkieletowe.
Leczenie za pomocą protez zębowych
Bardzo istotne w przypadku leczenia protetycznego jest wykonanie sanacji. To całkowite wyleczenie próchnicy, a także stanów zapalnych, nie wspominając już o leczeniu kanałowym zębów. Do tego dochodzi potrzeba całkowitego dbania i higienę ust, by nie dopuścić do problemów zdrowotnych, związanych z zębami. Jaki jest powód takiego działania? Odpowiedź jest prosta. Podczas leczenia protetycznego bakterie bardzo szybko przemieszczają się po jamie ustnej i mogą zainfekować osłabione zęby. Tak powstaje między innymi próchnica wtórna, którą wyleczyć już trudno. Dlatego należy również pamiętać o higienie na każdym etapie leczenia, a także po nim. Dzięki temu będziemy mogli cieszyć się pięknym uśmiechem, niezależnie od tego, ile zębów musieliśmy wyrwać. Leczenie protetyczne nie dotyczy jedynie starszych osób – a również młodszych, na przykład po różnych chorobach zębów czy dziąseł, a także miazgi.