Refluks żołądkowo-przełykowy to bardzo nieprzyjemna dolegliwość w trakcie której treść żołądkowa cofa się do przełyku. Wśród najbardziej popularnych objawów występuje zgaga i pieczenie za mostkiem. Jak poradzić sobie z tym problemem?
Refluks żołądkowo-przełykowy – co to takiego?
Refluks to zwracanie kwaśnej treści z żołądka do przełyku. To efekt obniżonego napięcia zwieracza dolnego przełyku. Jeśli z organizmem jest wszystko w porządku, zwieracza działa tak jak wrota, które uniemożliwiają ponowne przedostawanie się pokarmu. Kiedy treść pokarmowa wielokrotnie wraca powoduje to szereg negatywnych efektów, wśród których wymienia się chociażby stany zapalne. Warto też wspomnieć o zgadze, która powoduje pieczenie w jamie ustnej. Wielokrotnie zdarza się również ból promieniujący do szyi. Objawy te przypominają zawał serca.
W niektórych przypadkach treść żołądkowa przedostaje się do krtani bądź oskrzeli i wtedy sytuacja pogarsza się jeszcze bardziej. Pozycja leżąca sprawia, że odczuwane objawy pogarszają się, gdyż następuje pomniejszenie napięcia zwieracza dolnego przełyku.
Jak poradzić sobie z problemem?
W sytuacji, kiedy pojawią się pierwsze objawy refluksu należy jak najszybciej zmienić tryb życia. Chodzi głównie o dietę, a dokładnie – spożywanie zdecydowanie mniejszych ilości jedzenia. Mniej i często, czyli taka sama zasada jak w przypadku walki ze zbędnymi kilogramami. Oprócz tego na kilka godzin przed snem nie należy jeść już nic. W diecie nie powinny występować żadne tłuste oraz ostre pokarmy, a do tego należy całkowicie zrezygnować z kawy, czekolady, cytrusów i napojów gazowanych. Nie ma tutaj miejsca na używki, czyli papierosy i alkohol. Kiedy osoba z refluksem zmaga się ze zbędnymi kilogramami powinna w pierwszej kolejności zredukować niepotrzebną wagę. Taka zmiana w większości przypadków oznacza sporą poprawę aktualnego stanu zdrowia. Warto też sięgnąć po odpowiednie środki. Mowa głównie o Polprazol max, Alugastrin oraz Ortanol Max. Te propozycje świetnie poradzą sobie z uciążliwym problemem i sprawią, że życie będzie wiązało się ponownie z przyjemnością w trakcie oraz po zjedzeniu posiłku.
Jeśli chodzi o profilaktykę, należy przede wszystkim zmienić pozycję w trakcie snu oraz zrezygnować z obcisłych ubrań na korzyść modeli o nieco luźniejszej formie. Należy pożegnać się z paskami na brzuchu i nosić po prostu wygodną, ale mało przylegającą odzież. Brak ucisku na różne partie ciała dobrze wpłynie na stan zdrowia oraz ogólne samopoczucie.
Dieta powinna być lekkostrawna, a także powinna składać się z 5, a nawet 6 niewielkich posiłków. Dobrze sprawdzi się picie mleka w sytuacji, kiedy pojawia się nieprzyjemne uczucie w mostku, albo nadciąga zgaga. Jest to związane z jego działaniem neutralizujących kwasy tłuszczowe, co w omawianej sytuacji stanowi bardzo korzystne rozwiązanie.