Udar mózgu może prowadzić do niepełnosprawności, a nawet zgonu. Z tego powodu chory powinien nie tylko znaleźć się jak najszybciej w szpitalu, ale też szybko rozpocząć rehabilitację w celu odzyskania sprawności. Dowiedz się więcej na temat losów osób po udarze mózgu. Jak możesz zwiększyć szanse osoby po udarze na normalne życie?
Jak udar mózgu wpływa na chorego?
Zarówno udar niedokrwienny, jak i krwotoczny, znacząco zmniejszają samodzielność chorego. Problemy z mówieniem, pamięcią, rozumieniem, poruszaniem się, równowagą i często występujące niedowłady ręki lub nogi bardzo ograniczają samodzielność osoby po udarze. Często wymaga ona pomocy przy podstawowych czynnościach: jedzeniu, myciu się, ubieraniu, przełykaniu czy nawet przemieszczaniu się po domu. Dla osób aktywnych zawodowo udar może oznaczać wyłączenie z rynku pracy, co wpływa negatywnie zarówno na sytuację materialną, jak i samopoczucie osoby po udarze i jego bliskich.
Dlaczego nie warto czekać z rehabilitacją po udarze mózgu?
Międzynarodowe statystyki dla osób po udarze wyglądają następująco:
- 10% prawie w zupełności zdrowieje,
- 25% wraca do zdrowia z drobnymi problemami,
- 40% doświadcza średnio- i mocno nasilonych problemów z funkcjonowaniem i potrzebuje wsparcia w codziennym funkcjonowaniu,
- 10% wymaga długotrwałej pomocy, często w specjalistycznych ośrodkach,
- 15% osób umiera wkrótce po udarze.
Dlaczego te statystyki tak wyglądają? Często problemem jest zbyt późne zgłoszenie się do szpitala. Następnie wiele osób liczy wyłącznie na publiczną służbę zdrowia, która oferuje rehabilitację, ale w ograniczonym zakresie i po odczekaniu wielu tygodni, a czasem nawet miesięcy. To zdecydowanie zmniejsza szanse chorego na odzyskanie pełni zdrowia.
Proszę wyobrazić sobie powyższe statystyki jako drabinę, gdzie w momencie wystąpienia pierwszych objawów udaru i zwlekając z zadzwonieniem po karetkę, chory ląduje na najniższym szczeblu. Jeśli w ciągu pierwszych dwóch godzin trafi do szpitala, trafia na drugi szczebel. Z kolei, jeśli w ciągu pierwszej doby rozpocznie rehabilitację, ląduje na trzecim szczeblu i wraz z kolejnymi sesjami ćwiczeń stopniowo przemieszcza się coraz wyżej. To właśnie z tego powodu odpowiedni ośrodek rehabilitacyjny po udarze mózgu, który szybko przyjmie chorego na turnus z intensywnym programem powrotu do zdrowia, jest tak ważny.
Jak długo trwa rehabilitacja po udarze mózgu?
Odpowiedź na to pytanie zależy od wielu czynników, m.in. rodzaju udaru, stopnia jego zaawansowania, wieku chorego, czasu, w jakim trafił do szpitala. Zasadniczo rehabilitację po udarze mózgu dzielimy na szpitalną, funkcjonalną i środowiskową. W przypadku tej drugiej i trzeciej możemy zdać się na klinikę rehabilitacji, która zapewni wiele indywidualnie dobranych zabiegów. Kompleksowa rehabilitacja dzieli się na trzy części: ćwiczenia ruchowe, poznawcze i inne. Rehabilitacja środowiskowa może trwać od roku do nawet pięciu lat, co znacząco wpływa na nastrój chorego i jego samodzielność. Nawet co trzecia osoba po udarze cierpi z powodu depresji, jeszcze więcej doświadcza zespołu zmęczenia poudarowego. Z tego względu kluczowe jest, aby zintensyfikować wysiłki w celu jak najszybszego powrotu chorego do zdrowia.