Wykonanie zdjęcia rentgenowskiego budzi obawy wielu z nas, w końcu takiego rodzaju badanie może mieć jakiś negatywne skutki. Rentgen jest niezwykle cennym wsparciem diagnostyki i weryfikacji prawidłowości leczenia. Czy zasadne są zatem obawy o jego szkodliwości?
Czym jest badanie RTG?
Badanie radiologiczne RTG wykorzystuje promieniowanie rentgenowskie, które w powszechnym języku określane jest jako prześwietlenie. Jest to metoda badawcza stosowana od niemal wieku, a w stomatologii ma ona szczególnie istotne znaczenie.
Rentgen zębów może przyjmować kilka rodzajów w zależności od potrzeb diagnostycznych. Wymienić możemy badanie rentgenowskie:
- punktowe – najdokładniejsze ujęcie, w badaniu obejmuje maksymalnie do czterech zębów, wykonywane jest podczas diagnozowania próchnicy czy też innych stanów zapalnych,
- cefalometryczne – pomocne w diagnozowaniu wad zgryzu, wykorzystywane w ortodoncji,
- pantomograficzne, czy też panoramiczne – dające pogląd na całą jamę ustną, pozwalając na ocenę ogólnego stanu zdrowia naszego uzębienia, pomocne w planowaniu przebiegu leczenia stomatologicznego.
- Tomografia komputerowa – CBCT – szczegółowe badanie 3D zęba i kości oraz zatok szczękowych niezbędne w planowaniu implantów i niezastąpione w leczeniu kanałowym
RTG zębów – bezpieczne czy nie?
Badanie rentgenowskie zębów nie należy do inwazyjnych, ani bolesnych, jednak budzi obawy. Szczególnie problematyczne jest promieniowanie, które obecnie dostosowane jest tak, aby minimalizować wpływ na zdrowie pacjentów. Lekarze stomatolodzy (ale również inni specjaliści) dbając jednak o bezpieczeństwo, zlecają tego rodzaju badania wyłącznie w wyjątkowych przypadkach, aby nie wystawiać pacjentów na zbędne promieniowanie.
Wykonanie rentgena zębów jest wyjątkowo cennym z perspektywy diagnostycznej badaniem. Może być on wykonywany również u dzieci, jednak w sytuacjach gdy korzyści jego wykonania są wyższe, aniżeli jego potencjalna szkodliwość. Nie zaleca się jednak wykonywania badań rentgenowskich u kobiet w ciąży – wyjątkiem jest sytuacja, w której nie ma możliwości przeniesienia leczenia w czasie.
Dawka promieniowania podczas wykonywania zdjęcia rentgenowskiego zęba jest dziesięć razy mniejsza, aniżeli w przypadku podobnego badania klatki piersiowej, a to z kolei jest porównywalne z promieniowaniem telewizora w okresie roku!
Wykonanie zdjęć rentgenowskich przynosi znacznie więcej korzyści aniżeli szkód. Nie wymaga specjalnego przygotowania i trwa zaledwie chwilę. W przypadku skierowania na badanie rentgenowskie nie należy odmawiać jego wykonania, bowiem zalecane jest w ważnych przypadkach, a wiedza jaką pozwala uzyskać, pozwala przeprowadzić odpowiednie i co najważniejsze skuteczne leczenie stomatologiczne.