W sytuacji, gdy leczenie zębów nie przynosi efektów i konieczne jest ich wyrwanie, w łuku zębowym powstaje luka, którą można uzupełnić poprzez zastosowanie protezy zębowej.
Przed podjęciem decyzji o protezie warto poznać możliwości, jakie obecnie daje protetyka. Opcji do wyboru jest dosyć dużo, jednak rodzaj wybranej protezy uzależniony jest przede wszystkim od ilości posiadanych zębów własnych oraz zasobności portfela. Jakie protezy zębowe można jednak wyróżnić?
Protezy całkowite ruchome
Protezy całkowite stosowane są przede wszystkim w sytuacji, gdy pacjent utracił swoje całkowite uzębienie. Takie protezy produkowane są z bardzo trwałych materiałów, jednak dla pacjentów równie ważne jest to, iż ich kolor jest zbliżony do naturalnego uzębienia. Dzięki protezie całkowitej pacjenci mogą bez problemu spożywać posiłki, a także się uśmiechać. W jaki jednak sposób takie protezy utrzymują się w jamie ustnej? Przy pomocy śliny, która powstaje pomiędzy szczęką a płytą protezy. Podczas użytkowania takiej protezy siła żucia zostaje przeniesiona na kość, co powoduje jej stopniowy zanik. Z biegiem czasu taka proteza staje się luźna, przez co jej utrzymanie w jamie ustnej jest dosyć trudne.
Protezy całkowite stałe
Bardzo dobrą alternatywą dla protez ruchomych są protezy stałe, które oparte są całkowicie na implantach zębowych. Takie protezy stosowane są przede wszystkim u osób, które utraciły swoje zęby na skutek różnych czynników. Jeśli chodzi natomiast o wstawienie takiej protezy, to polega ono na wszczepieniu implantów, do których zostaje zamocowana proteza. Zaletą takiego rozwiązania jest to, iż nie istnieje ryzyko wysunięcia się takiej protezy.
Protezy częściowe osiadające
W sytuacji, gdy dana osoba utraciła tylko kilka zębów, najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie protezy częściowej. Taka proteza mocowana jest najczęściej przy pomocy specjalnych zatrzasków lub zamków wykonanych z metalu. Niestety największą wada takiego rozwiązania jest to, iż metalowe elementy są dosyć widoczne, co jednak nie przeszkadza wielu pacjentom, gdyż nie to jest najważniejsze.
Protezy częściowe nieosiadające
Innym możliwym rozwiązaniem jest zastosowanie protez nieosiadających, które składają się z akrylowych części, do których zostają przymocowane brakujące zęby. Protezy częściowe nieosiadające są bardzo wytrzymałe, co stanowi największą zaletę takiego rozwiązania.