Żylaki kończyn dolnych to nie tylko defekt kosmetyczny, ale przede wszystkim poważne zagrożenie dla zdrowia. Mogą wynikać z osłabienia naczyń żylnych lub zakrzepicy żył głębokich kończyn dolnych. W każdym z tych przypadków naczynia krwionośne ulegają poszerzeniu i dochodzi do wtórnej niedomykalności zastawek żylnych. W wyniku tego krew cofa się przez zastawkę, co prowadzi do zastojów i może powodować liczne powikłania.
Jakie są czynniki ryzyka powstawania żylaków kończyn dolnych?
Chociaż żylaki kończyn dolnych dokuczają dużej części społeczeństwa, to niektóre osoby są szczególnie narażone na ich rozwój. Do czynników ryzyka zalicza się przede wszystkim ukończenie 50. roku życia oraz wieku pomenopauzalny u kobiet. Bardzo narażone są również kobiety, które wielokrotnie były w ciąży, ponieważ odpływ krwi żylnej z kończyn jest u nich utrudniony.
Do przyczyn powstawania żylaków kończyn dolnych zalicza się także:
– małą aktywność fizyczna;
– otyłość;
– długotrwałe przebywanie w pozycji stojącej lub siedzącej.
Kiedy najlepiej przeprowadzić leczenie żylaków nóg?
Pojawienie się żylaków nie zawsze sprawia, że pacjent udaje się do lekarza. Zmiany często są lekceważone aż do momentu, gdy zaczynają wywoływać dodatkowe dolegliwości lub stają się widocznym defektem kosmetycznym. Tymczasem z wizytą u specjalisty nie wolno zwlekać, ponieważ mało zaawansowane zmiany można bardzo łatwo wyleczyć za pomocą małoinwazyjnych metod.
Wczesne rozpoczęcie leczenia żylaków pozwala uniknąć bardzo nieprzyjemnych i niebezpiecznych dla zdrowia następstw dużych, zaniedbanych żylaków. Ułatwia to także poznanie przyczyny powstawania zmian i wdrożenie odpowiedniego leczenia. Jest to szczególnie ważne, gdy powodem żylaków jest niewydolność żył głębokich kończyn dolnych.
Jak leczone są żylaki kończyn dolnych?
Metoda leczenia żylaków kończyn dolnych zależy do stopnia uszkodzenia tkanek. Najczęściej stosuje się skleroterapię lub leczenie operacyjne. W niektórych klinikach stosowane są nowoczesne metody endowaskularne, które przynoszą doskonałe efekty. Więcej na temat żylaków kończyn dolnych można przeczytać na stronie www.tourmedica.pl.