Dzieci są narażone na różne schorzenia związane z niewłaściwym rozwojem czy też niewłaściwym postępowaniem w pierwszym okresie życia. Tym samym koniecznym elementem staje się ich rehabilitacja oraz poddanie się fizjoterapii. Ważne, aby poddać się właściwym do sytuacji zabiegom. Powinny one być prowadzone w sprawdzonych ośrodkach.
W dużych miastach jak Gdańsk czy też Warszawa można zetknąć się z większym wyborem ośrodków rehabilitacyjnych. Tak naprawdę mamy dostępne dwie metody rehabilitacji odnoszącej się do dzieci. Są to:
– metoda NDT Bobath
– metoda Vojty
Każda z tych metod jest dobra i nie ma pomiędzy nimi ogólnej różnicy w skuteczności działania. Metodę rehabilitacji nie powinna być wybierana przez rodziców. Tutaj decyduje lekarz. W kwestii skuteczności działania można mówić o większej lub gorszej skuteczności jednej lub drugiej metody. To jednak, która z nich będzie właściwa, zależy od konkretnej sytuacji i konkretnego dziecka. To właśnie powoduje, że właściwą osobą do podejmowania decyzji jest lekarz. Skuteczność jednej z metod może być obserwowana już po miesiącu zabiegów. Oczywiście może to być okres krótszy, aczkolwiek należy się nastawić na okres jednego miesiąca. Ważne jest także to, aby rodzice byli bezpośrednio zaangażowani w proces rehabilitacji swojego dziecka.
Metoda NDT Bobath
To metoda oparta na bardzo dobrej znajomości rozwoju psychoruchowego małego dziecka. Została stworzona przez małżeństwo czeskich naukowców, Bobathów w XX wieku. W założeniach owej metody mamy między innymi wzmocnienie osłabionych mięśni dziecka, zahamowanie nieprawidłowej odruchowej aktywności, zachowanie pełnego zakresu ruchomości w stawach dziecka czy też normalizowanie napięcia posturalnego. Metodę tę indywidualizuje się do każdego dziecka z osobna.
Metoda Vojty
Metodę Vojty stosuje np firma Miomed. To metoda odruchowej lokomocji, w której głównym celem jest wywołanie u dziecka prawidłowych ruchów, prawidłowych wzorców zachowania. Stymuluje się podczas zabiegów tak zwane strefy wyzwalania u dziecka przy zachowaniu odpowiednich pozycji wyjściowych. Wykorzystywane są tutaj receptory czucia głębokiego zwane inaczej proprioreceptory. Tutaj także będziemy mówili o metodzie stworzonej przez czeskiego lekarza, Vaclava Vojtę.
Niezależnie od stosowanej metody rehabilitacji i fizjoterapii dzieci, ważne jest, aby nie zaniedbać tego aspektu już od pierwszych dni życia jeśli mamy do czynienia z pewnymi nieprawidłowościami w rozwoju maleństwa. W późniejszym okresie trudno będzie cokolwiek nadrobić i poprawić.