Soczewki kontaktowe to dyskretne, nowoczesne rozwiązanie dla osób z wadą wzroku. To popularne od XX wieku rozwiązanie, które jest dobrą alternatywą dla okularów korekcyjnych. Soczewki kontaktowe aplikuje się bezpośrednio na rogówkę oka. O ile najpopularniejsze są soczewki korygujące wzrok, to coraz większa moda robi się na kolorowe soczewki kosmetyczne zmieniające naturalną barwę tęczówki. Używa się ich na Halloween, noszą je wielbiciele japońskiej mangi i gwiazdy do sesji zdjęciowych. Zanim zdecydujemy się na zakup soczewek, dobrze wiedzieć gdzie je kupić i jak je dobrać.
Soczewki kontaktowe – jak je dobrać, gdzie je kupić?
Soczewki kontaktowe dobiera zawsze specjalista. Trzeba umówić się na wizytę do doświadczonego lekarza okulisty lub optometrysty w salonie sprzedaży soczewek. Nie tylko zbada on dokładnie nasze oczy, ale też podejmie decyzję, jaki typ soczewek jest dla nas najlepszy. O ile przeważająca większość soczewek jest wykonana z medycznego, antyalergicznego materiału silikono-hydrożelowego to różnią się one czasem noszenia. Soczewki kontaktowe występują w wariantach jednodniowych, dwutygodniowych, miesięcznych i kwartalnych. Wraz z zakupem soczewek dostaniemy płyn do dezynfekcji oraz pudełeczko na nie.
Soczewki można kupować w salonach optycznych i stacjonarnych punktach sprzedaży soczewek kontaktowych, aptekach, podstawowe rodzaje znajdziemy nawet w drogerii. Oczywiście jeśli znamy specyfikację soczewek kontaktowych, które nosimy, można zakupić je nawet przez internet. Ostatnio pojawiają się automaty do kupowania soczewek. Można je znaleźć w niektórych centrach handlowych czy na lotnisku.
Jak dbać o soczewki kontaktowe?
Noszenie soczewek kontaktowych ułatwia życie w wielu aspektach. Nie parują, jak okulary korekcyjne, ani się nie brudzą. Trzeba jednak pamiętać, że noszenie soczewek wymaga higieny i dbałości o własne zdrowie.
Po pierwsze, regularnie trzeba wymieniać płyn w pojemniczku oraz czyścić same soczewki z osadów białkowych, zanieczyszczeń i tłuszczy. Zdecydowanie nie można przechowywać soczewek w wodzie z kranu, która jest po prostu zanieczyszczona. Panie powinny pamiętać o dokładnym demakijażu oczu delikatnymi kosmetykami.
Po drugie, przed założeniem i ściągnięciem soczewek zawsze trzeba dokładnie umyć i osuszyć dłonie. Najlepiej wytrzeć ręce w ręcznik papierowy.
Jeśli soczewka jest uszkodzona lub pęknięta to nigdy nie powinno się jej zakładać. Nie jest również wskazane przekraczanie zalecanego czasu noszenia soczewek wyznaczonego przez producenta. Osoby o wrażliwych oczach powinny pomyśleć o stosowaniu delikatnych kropli nawilżających.
Nosząc soczewki pamiętajmy, żeby regularnie chodzić na wizyty do okulisty, który sprawdzi czy powierzchnia oka jest zdrowa.
Tego typu zabiegi sprawiają, że noszenie soczewek jest w pełni bezpieczne i nieszkodliwe dla oczu, a my możemy cieszyć się dobrym wzrokiem i niezależnością.