Soczewki sferyczne stosowane są do leczenia krótkowzroczności i dalekowzroczności. Wady wzroku związane są z nieprawidłowym ogniskowaniem się promieni światła w oku. W przypadku krótkowzroczności światło ogniskuje się przed siatkówką, a dalekowzroczności – za. Soczewki kontaktowe sferyczne zostały zaprojektowane w taki sposób, aby promienie świetlne skupiały się w oku w prawidłowy sposób, zapewniając tym samym ostre widzenie.
Czym jest soczewka sferyczna?
Soczewka sferyczna powoduje efekt pomniejszonych (w szkłach ujemnych) lub powiększonych (w szkłach dodatnich) oczu. Taka budowa powoduje, że szkła kontaktowe korygują takie wady wzroku, jak krótkowzroczność lub dalekowzroczność. Soczewki sferyczne dzielą się na szkła o mocach dodatnich oraz ujemnych. Są to jedne z najczęściej stosowanych metod korekcji wzroku w praktyce okulistycznej. Kontaktowe soczewki na krótkowzroczność i inne wady wzroku można dostać za pośrednictwem portalu mojepierwszesoczewki.pl.
Soczewki kontaktowe na krótkowzroczność
Do korekcji krótkowzroczności stosuje się wklęsłe szkła rozpraszające o mocach ujemnych. Budowa soczewki sferycznej powoduje, że światło, które dostaje się do oka ogniskuje się prawidłowo. U krótkowidza bowiem promienie świetlne skupiają się przed siatkówką, co skutkuje powstawanie nieostrego punktu, tzw. krążka rozproszenia.
Korekcja dalekowzroczności soczewkami sferycznymi
Soczewki sferyczne stosuje się także do korekcji dalekowzroczności, inaczej nadwzroczności. Wada wzroku polega na tym, że promienie świetlne dostające się do oka, ogniskują się dopiero za siatkówką, a nie jak w przypadku zdrowego oka – na siatkówce. W konsekwencji dalekowidz źle widzi zarówno z oddali, jak i z bliska. Do korekcji nadwzroczności stosuje się wypukłe szkła skupiające o mocach dodatnich. Budowa soczewek kontaktowych została tak zaprojektowana, aby osoby cierpiące na dalekowzroczność mogły cieszyć się ostrością widzenia z bliży i oddali. Brak korekcji nadwzroczności może prowadzić do poważnych obciążeń mięśni oka, co może prowadzić do niedowidzenia.
Dobieranie soczewek sferycznych
Soczewki kontaktowe zawsze powinny być dopierane w gabinecie okulistycznym, po przeprowadzeniu wcześniej szczegółowego badania wzroku. Okulista dodatkowo wytłumaczy jak je pielęgnować oraz zakładać i zdejmować.