Ciało człowieka opowiada jego historię, życie piętnuje je znakami, które nie zawsze przypominają o szczęśliwych przeżyciach i zdarzeniach. Blizny mogą być pamiątką zarówno po przyjemnych dla człowieka wydarzeniach, jak ciąża i narodziny dziecka, częściej jednak powstają w wyniku uszkodzenia ciała podczas wypadku czy też przebytej operacji.
Blizny – ślady, które sięgają głębiej skóry człowieka
Kiedy uszkodzeniu ulegnie skóra właściwa lub naskórek, najczęściej ślady goją się i znikają, zapominamy o nich, skóra się regeneruje. Inaczej jest, kiedy uszkodzona zostanie tkanka podskórna, czyli głębsza warstwa skóry. Proces jej odnawiania zostaje zaburzony, co jest uwarunkowane jej budową, zawiera ona liczne naczynia krwionośne. Komórki nie są w stanie odbudować się prawidłowo, organizm musi radzić sobie w inny sposób.
Następuje proces tworzenia się blizn, na temat którego szczegółowe informacje znajdziesz na wszystkoobliznach.pl. Następstwem uszkodzenia tkanki jest krwawienie, które zostaje zahamowane na skutek zwężania się naczyń krwionośnych oraz krzepnięcia krwi, o ile proces ten również nie jest zaburzony. Wytwarzane są nowe naczynia krwionośne i powstaje nowa tkanka składająca się z włókien kolagenowych odpowiadających za jej trwałość. Tkanka jednak nie jest uporządkowana, jest mniej elastyczna i słabiej ukrwiona, pozbawiona gruczołów łojowych i potowych oraz melaniny. Etap tworzenia się blizny zamyka powstanie nowej warstwy skóry.
Rodzaje blizn
Blizny tworzą się z różnych przyczyn. Wyróżniamy: blizny zwykłe, pojawiające się na skutek ran pourazowych i pooperacyjnych oraz przedłużonego czasu gojenia, blizny przerosłe, które powstają przy zaburzeniu procesu gojenia, bliznowce powstające po zagojeniu się rany z powodu nadprodukcji kolagenu, a także przykurcze bliznowate, z którymi do czynienia mamy przy dużych ubytkach skóry.
Blizny nie są ozdobą ciała człowieka, zazwyczaj chcemy się ich pozbyć, zakryć, zamaskować. Wiele z nich można skutecznie wyleczyć, stosując odpowiednie preparaty lub poddając się operacji, jednak są też takie, które pozostają na ciele przez całe życie.