Dobrze dopasowane wózki inwalidzkie pełnią niezwykle ważną rolę. Odpowiednio dopasowany wózek inwalidzki umożliwi pokonywanie barier architektonicznych w codziennym życiu w niezwykle prosty sposób.
Samo użytkowanie stanie się również łatwiejsze i wymagać będzie dużo mniejszego nakładu energii ze strony osoby niepełnosprawnej. Niemniej jednak nie każdy z pośród wózków inwalidzkich będzie tak samo dobry dla każdej osoby. Ważna jest nie tylko jego funkcjonalność, ale także dopasowanie go do rodzaju, jak i stopnia niepełnosprawności. Jak zatem wybierać odpowiednie wózki inwalidzkie ? Poniżej zaprezentujemy kilka ważnych porad odnośnie tego zagadnienia :
- stopień aktywności użytkownika wózka inwalidzkiego,
- stopień samodzielności użytkownika,
- rodzaj schorzenia, które w bardzo istotny sposób warunkuje właściwy dobór wózka.
Bardzo ważną częścią w każdym wózku inwalidzkim jest rama. Podczas kupowania wózka należy zwrócić uwagę na to, z jakiego materiału została ona wykonana. Stalowa rama to wytrzymałość, a także niska cena, jednakże jest przy tym ciężka, co zmniejsza ewidentnie zwrotność wózka, a tym samym ogranicza jego użytkownika. Z kolei rama wykonana z aluminium, albo z tytanu jest lżejsza i pozwoli na manewry wózkiem, ale jest znacznie droższa. Niezwykle istotne podczas kupowania wózka jest wybranie właściwej jego konstrukcji. Dużą zaletą jest składana rama, która znacznie ułatwia transport i przechowywanie. Niemniej jednak mechanizm ten na ogół oparty jest na klamrze umiejscowionej pod materiałem siedziska. Jest to znaczne utrudnienie podczas manewrów wózkiem. Jest to istotna wada dla osób, które cechują się dużą aktywnością. Zalecany wózek dla nich to ten ze sztywną ramą. Nie jest on niestety łatwy w transporcie, ale łatwiej się nim manewruje i nie wymaga wkładu dużej siły. Odpowiednio wybrany wózek inwalidzki powinien być w jak największym stopniu dopasowany do użytkownika pod względem wszelkich parametrów technicznych. Istotna jest nie tylko wysokość oparcia, ale i głębokość fotela i jego szerokość. Ważny element stanowi także siedzisko. Odpowiednio dobrane pomaga w utrzymywaniu właściwej postawy i zapewni stabilizację.