Skutecznym sposobem na wybielanie zębów jest naświetlanie ich lampą u dentysty oraz nakładanie na nie specjalnego żelu lub pasków. Metodą na bielszy uśmiech są również płyny i pasty wybielające z mikropolerującymi drobinkami srebra. Jaśniejszy odcień szkliwa można uzyskać również domowymi sposobami, jak węgiel aktywny lub skorka od banana.
Płyny, pasty wybielające
Sposobem na biały uśmiech są pasty wybielające. Zawierają one w sobie mikoropolerujące drobinki srebra, które delikatnie rozjaśniają szkliwo i usuwają osad, przez co przywracają zębom ich naturalną biel. Uzupełnieniem codziennej pielęgnacji jamy ustnej są również specjalne płyny do płukania o właściwościach wybielających. Preparaty można kupić bez wychodzenia z domu, w takich miejscach, jak drogeria online. Pasty wybielające oprócz wybielania działają również antybakteryjnie i odświeżająco. Efekt wybielania można wzmocnić, stosując specjalne szczoteczki z gumowymi wypustkami, które dodatkowo ścierają osad, polerują zęby oraz zabezpieczają przed osadzaniem brudu.
Żele, sztyfty i paski wybielająca
Substancją aktywną w preparatach wybielających, takich jak żele, paski czy sztyfty, jest nadtlenek wodoru o różnym stężeniu. Środki pozwalają wybielić zęby o około 2-4 tony. Żele wylewa się na specjalną nakładkę, którą zakłada się na zęby. Sztyftem smaruje się bezpośrednio szkliwo, a paski nakłada na nie. Preparaty o dużym stężeniu nadtlenku wodoru może podrażniać zęby oraz dziąsła. Na nieprzyjemne odczucia mogą się skarżyć zwłaszcza osoby z nadwrażliwością.
Sposób na białe zęby – domowe sposoby
Najpopularniejsze domowe sposoby na wybielanie zębów to aktywny węgiel lub skórka od banana. Wewnętrzną część owocu wciera się w szkliwo. Z kolei kapsułkę węgla należy przeciąć na pół i wydobyć z niej proszek, który miesza się z odrobiną wody i myje zęby szczoteczką, tak jak zwykłą pastą. Węgiel pozwala na delikatne usunięcie z zębów drobnych osadów, np. po kawie lub herbacie.
Zabiegi na biały uśmiech u dentysty
Profesjonalne wybielanie zębów można zrobić u dentysty. Metoda polega na nakładaniu na szkliwo specjalnego preparatu (z nadtlenkiem wodoru lub mocznikiem), po wcześniejszym osłonięciu dziąseł gumową osłoną. Żel naświetla się specjalną lampą. Po zabiegu zęby mogą być jaśniejsze nawet o 5 tonów, jednak kilka dni po naświetlaniu mogą być lekko nadwrażliwe.
Przed podjęciem jakiegokolwiek sposobu wybielania zębów, warto pójść do dentysty na zabieg usuwania kamienia nazębnego. Sama kuracja może lekko rozjaśnić uśmiech, a także oczyścić szkliwo z zanieczyszczeń, przez co środki wybielające lepiej zadziałają.