Pielęgniarstwo to kierunek dla osób, które traktują ten zwód jako powołanie. Praca nie jest łatwa, wymaga dużej ilości empatii i zrozumienia, przecież codziennie osoba taka zajmuje się chorymi, nieraz bardzo ciężko, niecierpliwymi, a nieraz przerażonymi ludźmi. Bez miłości do zawodu praca będzie bardzo trudna i ciężka. Pielęgnowanie innych oprócz bardzo dobrej wiedzy merytorycznej, gdyż często nasze działania decydują o zdrowiu pacjentów,wymaga silnej psychiki, dużego spokoju i cierpliwości.
Studia pielęgniarskie – zakres tematyczny
Studia pielęgniarskie są dwustopniowe, pierwszy stopień to licencjat, drugi to magisterium. Kierunek pielęgniarstwo oferuje wiele uczelni zarówno publicznych, jak i niepublicznych. Studenci poznają wiedzę z zakresu anatomii człowieka, genetyki, farmakologii, psychologii, rehabilitacji, fizjologii i genetyki. Oprócz zajęć teoretycznych przyszłe pielęgniarki i pielęgniarze biorą udział w zajęciach praktycznych, gdzie mogą sprawdzić i zastosować w praktyce wiedzę teoretyczną. Zajęcia praktyczne odbywają się, podobnie jak praktyki w zakładach opieki zdrowotnej.
Studia pielęgniarskie – zatrudnienie
Absolwenci studiów pielęgniarskich są poszukiwanymi pracownikami, zwłaszcza w chwili obecnej, kiedy odchodzi na emeryturę starsze pokolenie i zaczynają się problemy z obsadzeniem stanowisk pielęgniarskich. Wynika to głównie z niskiego wynagrodzenia w stosunku do odpowiedzialności i wiedzy jaką muszą posługiwać się pielęgniarki i pielęgniarze. Zatrudniają ich szpitale, przychodnie, hospicja i sanatoria. Coraz częściej wykwalifikowane pielęgniarki i pielęgniarze decydują się na podjęcie pracy za granicą, gdzie wynagrodzenie jest dużo wyższe.
Studia pielęgniarskie i szkoły pielęgniarskie
Bardzo wiele uczelni otwiera rokrocznie kierunek pielęgniarski, zarówno uniwersytety jak również wyższe szkoły medyczne. Analizując rynek uczelni mających w swej ofercie pielęgniarstwo warto zwrócić uwagę na Mazowiecką Uczelnię Medyczną w Warszawie, dawniej Wyższą Szkołę Mazowiecką. Uczelnia proponuje pierwszy stopień studiów pielęgniarskich, to znaczy studia licencjackie. Szkoła zapewnia zdobycie zarówno wiedzy teoretycznej, jak i praktycznej oraz uzyskanie kwalifikacji zawodowych zgodnie z wymogami Unii Europejskiej. Absolwent po skończeniu szkoły otrzymuje tytuł zawodowy licencjata pielęgniarstwa, który daje kwalifikacje do wykonywania zawodu pielęgniarki czy pielęgniarza, pozwala na uzyskiwanie specjalizacji zawodowych oraz prawo rozpoczęcia studiów magisterskich.